shiuz__750 x 100 px_1

Przyspieszenie wypłaty dopłat rolnych za 2013 rok

ke.jpegKraje członkowskie jednomyślnie zaakceptowały propozycję Komisji Europejskiej przy przyspieszyć wypłatę do 50 proc. dopłat bezpośrednich dla rolników - poinformowała w środę KE. Środki te rolnicy będą mogli otrzymać już w październiku zamiast w grudniu.
 
 

"Propozycja Komisji Europejskiej, by zezwolić państwom członkowskim na wcześniejszą wypłatę do 50 proc. bezpośrednich płatności rolnych uzyskała w środę jednomyślne poparcie krajów członkowskich w komitecie zarządzającym do spraw płatności bezpośrednich" - czytamy w informacji Komisji.
Jak wskazała KE procent przyspieszonych dopłat może wzrosnąć nawet do 80 proc. w przypadku dopłat do wołowiny i cielęciny.
Komisja zaznaczyła, że przyspieszenie płatności pozwoli rolnikom lepiej poradzić sobie z problemami finansowymi spowodowanymi złymi warunkami pogodowymi, zwłaszcza z ostrą zimą i ciężkimi opadami w niektórych regionach na początku roku.
"Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że takie dostosowania (przyspieszenie płatności - PAP) mogą znacznie poprawić przepływ gotówki rolników, która jest potrzebna w niektórych regionach po trudnych warunkach pogodowych na początku roku" - powiedział cytowany w informacji KE komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos.
Komisja podała, że tak jak w ubiegłych latach zaliczki mogą być przyznane rolnikom od 16 października zamiast 1 grudnia, "pod warunkiem, że kraje członkowskie zweryfikują wnioski tak jak zwykle" - czytamy.
Na ten rok w kasie unijnej na dopłaty bezpośrednie w całej UE znajduje się 41 mld euro.

Redaktor: Małgorzata Jawid   

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

ke
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: dopłat; płatności; przyspieszenie; rolnych; niektórych; środę; rolnikom; zamiast; bezpośrednich; wypłatę; komisji; wypłaty; regionach; informacji; początku; członkowskie; warunkach; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »