Na ostatnim posiedzeniu Terenowej Rady Społecznej działającej przy Oddziale Terenowym KOWR organizacje rolnicze omawiały propozycję Oddziału dotyczącą wyrażenia stanowiska odnoszącego się do zwiększenia progu powierzchniowego nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w formie przetargów ograniczonych ofertowych od średniej województwa tj. 13,74. Zgodnie z wcześniejszą opinią tejże Rady w Wielkopolsce obowiązuje obecnie próg 5 ha od którego organizowane są przetargi ograniczone ofertowe. Wielkopolska Izba Rolnicza będącą jednym z inicjatorów wprowadzenia przetargów ofertowych stoi na stanowisku, iż próg ten należy utrzymać.
Obecnie obowiązujące zasady organizacji przetargów ofertowych od 5 ha są racjonalne pod względem sprawiedliwości społecznej, gdyż nie wiążą się z podbijaniem czynszów dzierżawnych w licytacjach, a co za tym idzie dostęp do gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa ma również rolnik posiadający mniejsze możliwości ekonomiczne i mniejsze gospodarstwo. Próg 5 ha jest również stwarza dogodne warunki dostępności gruntów dla wszystkich zainteresowanych rolników. Organizacja przetargów ograniczonych ofertowych od tej powierzchni daje również większą gwarancję rzetelnej oceny przyszłego dzierżawcy. Przyjęte kryteria i wagi ofertowe, choć nie bez wad, dają możliwość dokonania w miarę obiektywnej analizy złożonych ofert. Kryteria te pozwalają na rozdysponowanie nieruchomości rolnych Zasobu osobom posiadającym gospodarstwo rolne w bliskim sąsiedztwie nieruchomości wystawionej do przetargu, a więc najbardziej zainteresowanych tymi gruntami.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez KOWR w Wielkopolsce średnia powierzchnia nieruchomości przeznaczonej do dzierżawy wynosi około 10 ha. W związku z powyższym, tylko nieliczne nieruchomości Zasobu byłyby przeznaczone do dzierżawy w przetargach ograniczonych ofertowych. A przecież nie taki był zamysł ich wprowadzenia. Konieczne jest przeprowadzenie rzetelnych konsultacji odnoszących do kryteriów i wag przetargowych, a przede wszystkim niezbędne jest uwzględnienie głosów samorządu rolniczego i innych organizacji rolniczych.
Podniesienie wyżej wymienionego progu będzie skutkowało negatywnie na wzrost kosztów dzierżawy dla rolników. Jak wskazuje większość wielkopolskich rolników koszty czynszów dzierżawnych mogą wzrosnąć z wysokości 5-7 q/ha do 30-50 q/ha! Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizując interesy Państwa dąży do osiągania jak najwyższych przychodów, jednakże w takim przypadku należy również rozważyć konieczność rozdysponowania nieruchomości Zasobu pod względem społecznym. Podniesienie progu przetargów ofertowych od 13,74 ha wprowadzi jedyne kryterium – ekonomiczne, które spowoduje wykluczenie z przetargów ofertowych rolników posiadających niewielkie gospodarstwa rolne, zainteresowanych mniejszymi areałami gruntów, a co za tym idzie również niższymi czynszami dzierżawnymi.
Biuro WIR
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/