5 grudnia br. w Auli Kryształowej SGGW odbyła się konferencja naukowa „Przekształcenia własnościowe w rolnictwie – 20 lat doświadczeń i perspektywy”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Katedrę Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Główne założenia konferencji to: podsumowania doświadczeń płynących z transferu państwowej ziemi i innych środków produkcji do sektora prywatnego, ocena efektów produkcyjnych, ekonomicznych i społecznych zmian własnościowych w rolnictwie oraz wskazanie perspektyw tego procesu.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz uczelni i wydziału, naukowcy z SGGW i krajowych instytutów badawczych oraz przedstawiciele agencji i instytucji rządowych i pozarządowych. W spotkaniu wzięły udział także osoby prywatne, bezpośrednio związane z tematem przekształceń własnościowych w polskim rolnictwie.
Podczas dwóch sesji plenarnych: organizacyjno-ekonomiczne uwarunkowania i skutki przekształceń własnościowych w rolnictwie oraz społeczno-prawne uwarunkowania i skutki przekształceń własnościowych w rolnictwie, poruszono wiele kluczowych tematów. W trakcie pierwszej sesji, której przewodniczył prof. dr hab. Bogdan Klepacki, Prorektor ds. Dydaktyki dyskutowano na temat zmian w polskim rolnictwie i jego otoczeniu, jakie nastąpiły w okresie ostatnich 20 lat oraz o przesłankach tych przekształceń. Omówiono także kierunki rozdysponowania Mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i procesy restrukturyzacji spółek Agencji Nieruchomości Rolnych. Przedstawiono referat na temat węgierskich doświadczeń w zakresie przekształceń własnościowych w rolnictwie. Podczas drugiej sesji, której przewodniczył dr hab. Jarosław Gołębiewski – Dziekan WNE skupiono się na społecznych aspektach przekształceń, bezrobociu ”popegeerowskim” oraz przesłankach prawnych przekształceń.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl