W ramach realizacji operacji „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” temat „Przeciwdziałanie znoszeniu środków ochrony roślin z pól konwencjonalnych, zielona infrastruktura” będzie realizowany w dwóch gospodarstwach – w miejscowości Piliki w woj. podlaskim oraz w Godkach w warmińsko-mazurskim.
Podczas wizyty w Pilikach uczestnicy demonstracji będą mieli możliwość oceny przydatności ustawionych konstrukcji, zadrzewień oraz właściwej szerokości ustanowionej strefy buforowej do minimalizowania ryzyka wystąpienia zanieczyszczeń plantacji i produktów ekologicznych z tytułu sąsiedztwa pól konwencjonalnych.
Demonstracja w Godkach dotyczyć będzie wykorzystania ukształtowania pola, miedzy śródpolnej oraz wprowadzenia elementów konstrukcyjnych celem ograniczenia znoszenia cieczy użytkowej z sąsiednich działek rolnych.
Dlaczego temat jest istotny dla rolników ekologicznych?
Produkcja ekologiczna charakteryzuje się znacznym ograniczeniem stosowania środków ochrony roślin, a mimo to zdarza się, że próbki materiału roślinnego zawierają pozostałości, które mogą pochodzić z kilku źródeł zanieczyszczeń. Jednym z nich może być np. świadome zastosowanie przez rolnika ekologicznego substancji niedozwolonych (złamanie zasad produkcji ekologicznej), zalegające w glebie preparaty trwałe itp. Najpoważniejszym źródłem zanieczyszczenia może być tzw. dryft, czyli znoszenie środków ochrony roślin z otaczających pól i sadów konwencjonalnych. Problemem jest wówczas sąsiedztwo działek na których dokonywane są zabiegi ochrony chemicznej. Zabieg opryskiwania roślin (wykonywanie zabiegów ochrony roślin z wykorzystaniem środków chemicznych na działkach konwencjonalnych) w warunkach polowych powinien być wykonywany jedynie w warunkach, kiedy prędkość wiatru nie przekracza 4m/s, co jest trudnym do spełnienia warunkiem z uwagi na notowana średnią prędkość wiatru w Polsce (w ostatnich latach średnia roczna prędkość wiatru w Polsce waha się między 2,8 m/s a 3,5 m/s. Prędkości powyżej 4 m/s występują na 2/3 powierzchni kraju, a powyżej 5 m/s występują na pozostałej powierzchni). W związku z tym ryzyko dryftu, mogącego być przyczyną zanieczyszczeń plonów ekologicznych jest znaczne, zatem:
- Należy monitorować stan plantacji ekologicznych, szczególnie tych graniczących z działkami rolnymi, na których wykonywane są/były zabiegi chemicznymi środkami ochrony roślin.
- Wszelkie podejrzenia o ich zanieczyszczeniu należy zgłaszać jednostce certyfikującej.
- Znoszenia środków chemicznych lub sytuacje, które stwarzają ryzyko dryftu należy udokumentować (np. zdjęcia).
Co wtedy może zrobić rolnik ekologiczny? Działania podejmowane przez rolnika ekologicznego mogą polegać na
- wytyczeniu strefy buforowej – o jej przydatności decyduje właściwie ustalona szerokość,
- poszerzeniu miedzy śródpolnej i traktowaniu zbiorów z fragmentu działki ekologicznej przylegającej do działki konwencjonalnej jako produktów konwencjonalnych,
- wprowadzeniu nasadzeń lub wykorzystaniu już istniejących (np. żywopłoty – najlepiej iglastych, zadrzewienia, pasa kwietnego z wyższymi roślinami – o szerokości minimum 6 m -10 m),
- umieszczenie stelaży z rozpostartą siatką sadowniczą, wykorzystanie pergoli, roślin pnących, wprowadzenie w rzędach bocznych w uprawach sadowniczych innych roślin, które tworzą zwartą barierę, np. leszczyna, etc.
W demonstracjach dotyczących przeciwdziałaniu znoszenia środków ochrony roślin z pól konwencjonalnych weźmie udział grupa 129 rolników z całego kraju.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/