W dniu wczorajszym, tj. 9 lutego 2022r. w całym kraju, odbyły się protesty rolników pod hasłem „Stop drożyźnie”. Głównym powodem strajku orgaznizowanego przez AgroUnię, była pogarszająca się sytuacja w rolnictwie. Na terenie województwa wielkopolskiego odbyło się 13 akcji protestacyjnych, w których łącznie udział wzięło blisko 2 tys. uczestników i ok. 1.200 pojazdów.
Do protestu, zainicjowanego przez AgroUnię, przyłączyły się centrale związkowe, m.in. Kółka Rolnicze, Solidarność RI. Wśród protestujących nie zabrakło również wielkopolskich rolników – Członków Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Protestujący jednym głosem wskazywali na problemy, które aktualnie mają miejsce w rolnictwie. Protesty przebiegały w pokojowej atmosferze.
Wśród postulatów protestujących rolników, znalazły się m.in.:
- rozwiązanie trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej,
- skuteczna walka z ASF,
- zmniejszenie pogłowia dzików w Polsce,
- kontrola importu produktów rolnych,
- wiarygodne oznaczanie produktów pochodzenia polskiego w marketach,
- wypowiedzenie Europejskiego Zielonego Ładu w obecnej formie,
- ujawnienie kosztów wytwarzania nawozów produkowanych przez spółki skarbu państwa i ich sprzedaży bez marży dla polskich rolników,
- działania mające zapobieganiu zadłużania gospodarstw rolnych.
Zapraszamy do zapoznania się z relacjami ze strajków z poszczególnych powiatów Wielkopolski:
Powiat gostyński:
Przejazd ciągnikami na trasie Gostyń – Krzemieniewo odbył się bez problemów. W akcji wzięło udział około 65 ciągników.
Powiat kępiński:
Na terenie powiatów kępińskiego i ostrzeszowskiego w proteście wzięła udział grupa blisko 100 rolników.
Powiat kościański:
W powiecie kościańskim rolnicy protestowali w formie przejazdów traktorów w dwóch miejscach (w gminie Śmigiel i w gminie Krzywiń). Pierwszy przejazd traktorów odbył się na trasie Lubiń - Kościan (gm. Krzywiń). Rolnicy zebrali się na stacji benzynowej w Nowym Dworze o godz. 10.00. W strajku wzięło udział ok. 45 traktorów. Drugi przejazd traktorów odbył się na trasie Czacz – Kościan (gm. Śmigiel). Rolnicy zebrali się w Czaczu na parkingu przy krzyżówce o godz. 9.00. W strajku wzięło udział ok. 35 traktorów.
Powiat krotoszyński:
W powiecie krotoszyńskim rolnicy protestowali poprzez przejazd 50 ciągników na trasie Koźmin Wlkp. - Krotoszyn – Koźmin Wlkp. W proteście wzięło udział blisko 75 rolników.
Powiat leszczyński:
Przejazdy ciągnikami na trasie Lipno – Leszno, odbyły się bez problemów. W akcji udział wzięło około 40 ciągników. Na trasie Krzemieniewo – Gostyń w akcji udział wzięło około 60 osób i 44 ciągniki. Poczęstunek dla uczestników protestu zasponsorowała firma Agricel z Ponieca. Protest odbył się także w okolicach Włoszakowic.
Powiat ostrowski:
Protestujący zebrali się około godzinie 10.00 w Skalmierzycach, gdzie przedstawiciel rolników - Pan Karol Frąszczak, który jest także delegatem Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej - przestawił sytuację w rolnictwie i problemy, z którymi zmagają się producenci rolni. Wysokie ceny nawozów, niska opłacalność produkcji, dramatyczna sytuacja w branży trzodziarskiej oraz założenia „zielonego ładu”, to tylko część problemów, które zostały wypowiedziane przez protestujących. Pełną relację znajdą Państwo tutaj.
Powiat rawicki:
W powiecie rawickim protest rolników polegał na przejeździe ciągników rolniczych z miejscowości Karolinki koło Miejskiej Górki przez centrum Rawicza do ronda przed wiaduktem kolejowym w Masłowie i z powrotem. Przejazd w asyście policji trwał ponad 5 godzin i przebiegał spokojnie.
W proteście uczestniczyły 173 ciągniki rolnicze z powiatu rawickiego, w tym kilka ciągników z sąsiednich powiatów województwa dolnośląskiego.
Organizatorami protestu byli: Łukasz Rojda i Arkadiusz Kozica. Uczestnicy protestu otrzymali kamizelki odblaskowe z logo WIR i TUW.
Powiat średzki:
W powiecie średzkim odbył się protest rolników, pod głównym hasłem „Drożyzna”. Protest rozpoczął się w Koszutach, następnie ciągniki przejechały do centrum Środy Wlkp.
W proteście udział wzięła liczna grupa rolników, szacowana na około 150 osób. Korowód jadący do Środy Wielkopolskiej liczył około 90 maszyn rolniczych. Na ul. Inwalidów Wojennych w Środzie Wielkopolskiej rolnicy wraz z AgroUnią zorganizowali happening, podczas którego rozdawali przechodniom warzywa, owoce typu ziemniaki, cebula, jabłka itp. z cenami jakie otrzymuje rolnik za wytworzone produkty. Wskazywano, że np. za jabłka sadownik otrzymuje 50 gr, a cena w markecie wynosi 3,50 zł; za pietruszkę rolnik otrzymuje 0,60 zł, a w markecie kosztuje ona 8 zł.
Powiat wrzesiński:
Rolnicy protestowali przed wrzesińską Galerią Karuzela. Pojawiło się kilkunastu rolników, którzy przed galerią uruchomili własne stoisko, na którym rozdawali klientom owoce i warzywa. W specjalnych siatkach pojawiła się gazetka oraz informacje na temat akcji protestacyjnej. Ujawniono zebranym zestawienie, w którym porównano ceny z wrzesińskich sklepów. W ten sposób chciano przekazać zgromadzonym, że na produkcji żywności zarabiają przede wszystkim pośrednicy.
Powiat złotowski:
Protest rolników w powiecie złotowskim rozpoczął się o godzinie 9:00. Przed Centrum Logistycznym Dino w Jastrowiu stawiło się około 40 rolników z całego powiatu. Protest polegał na przejeździe ciągników rolniczych na DK 11 i DK 22 na odcinku Jastrowie – Podgaje.
Po tym proteście, który wskazuje na tragiczną sytuację na wsi, wielkopolscy rolnicy oczekują spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Opracowanie: Biuro WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/