W dniu 9 listopada 2018 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dotyczącej „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych”.
Większość rolników nie jest świadomych, że ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne objęła OSN terytorium całej Polski i w związku z tym wszystkie gospodarstwa rolne podlegają pod przepisy regulujące ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych. Nowe wymogi dla wielu rolników są dużym zaskoczeniem, co potwierdziła ARiMR podczas kontroli cross-compliance. W związku Zarząd KRIR zawnioskował o opracowanie ulotki informacyjnej przez resort rolnictwa i rozwoju wsi, która mogłaby być rozesłana do rolników razem z korespondencją przez KRUS.
Zwrócono również uwagę na brak szkoleń dla doradców i rolników w sprawie opracowywania planów nawożenia. Wobec braku prowadzenia odpowiedniej dokumentacji w gospodarstwie producenci rolni będą karani finansowo. Należy więc podjąć na szeroką skalę szkoleniową kampanię informacyjną.
- Jan Marciszewski
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl