Prof. dr hab. Alojzy Szymański ponownie został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych (KRURiP). W czwartkowym (17.05.br.) posiedzeniu KRURiP, które odbyło się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uczestniczyli rektorzy i prorektorze reprezentujący zrzeszone uczelnie. Naszą uczelnię reprezentowali także prof. dr hab. Wiesław Bielawski – prorektor ds. rozwoju, prof. dr hab. Jan Niemiec – prorektor ds. nauki, prof dr hab. Kazimierz Banasik – pełnomocnik rektora ds. współpracy miedzynarodowej oraz dr. inż. Władysław W. Skarżyński – kanclerz SGGW.
Rektorzy, podczas Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych omówili najważniejsze problemy szkolnictwa wyższego, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu kształcenia i badań naukowych na rozwój gospodarki rolno-żywnościowej.
W trakcie posiedzenia KRURiP rektorzy czterech uczelni publicznych kształcących architektów krajobrazu na poziomie magisterskim podpisali porozumienie o utworzeniu Unii na rzecz Rozwoju Kierunku Studiów Architektura Krajobrazu.
Celem porozumienia jest doskonalenie kształcenia z uwzględnieniem współczesnych światowych trendów, a także potrzeb praktyki – aktualnych i spodziewanych w przyszłości. Porozumienie podpisali rektorzy: SGGW w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Wrocławiu oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Interdyscyplinarny charakter studiów na kierunku architektura krajobrazu, mieszczącego się zarówno w dziedzinie nauk technicznych, rolniczych i leśnych, jak i plastycznych, a także jego specyfika wynikająca z faktu, że prowadzony jest w uczelniach różnego typu stwarza potrzebę zintegrowania potencjału i doświadczenia. Dlatego w ramach podpisanego porozumienia uczelnie sygnatariusze wymieniać będą informacje, opinie, doświadczenia i dobre praktyki, a także uzgadniać kluczowe treści nauczania. Będą też organizować konferencje dydaktyczne i naukowe, a także środowiskowe poświęcone potrzebom praktyki. Zobowiązują się tworzyć interdyscyplinarne zespoły badawcze dla podejmowania wspólnych projektów z zakresu architektury krajobrazu. W ramach porozumienia organizowana będzie wymiana studentów i wykładowców, a także współpraca z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami związanymi z kształceniem specjalistów architektury krajobrazu, w tym ze towarzyszeniem Polskich Architektów Krajobrazu.
Porozumienie przewiduje powołanie zespołu certyfikującego, którego zadaniem będzie monitorowanie jakości kształcenia. Wspólnie będą opracowywane materiały promocyjne zawierające charakterystykę kwalifikacji absolwentów na potrzeby zrównoważonego gospodarowania przestrzenią.
Źródło Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie http://www.sggw.pl