W dniu 3 grudnia 2014 r. Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski w obecności Profesora Zdzisława Gajewskiego udekorował Profesora Christiana Hanzena Medalem Zasłużony dla Rolnictwa. Medal ten został przyznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego za zasługi i dokonania w zakresie rozwoju polskiego rolnictwa.
Profesor Christian Hanzen jest lekarzem weterynarii i magistrem pedagogiki. Studia ukończył na Uniwersytecie w Liege w 1975 roku, a kolejne stopnie naukowe uzyskał na tej samej uczelni. W latach 1990–1995 kierował Kliniką Rozrodu Katedry Rozrodu Zwierząt Uniwersytetu w Liege. Od 1995 roku jest profesorem i kieruje Kliniką Rozrodu Zwierząt Użytkowych i Koni na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Liege.
Prof. Hanzen od lat zajmuje się problemami zdrowia stada. Opracował i wdrożył specjalnie dedykowane programy do nadzoru nad zdrowiem stada i rozrodem zwierząt, co umożliwia skuteczne rozpoznawanie i terapie zaburzeń rozrodu oraz poprawienie efektów chowu i hodowli zwierząt. Te idee i programy są adaptowane od lat do polskiej i europejskiej hodowli. Doradztwo prof. Hanzena szczególnie cenione jest przez polskich lekarzy weterynarii i hodowców, które realizowane jest dzięki wykładom, seminariom i konferencjom, w których aktywnie uczestniczy prof. Hanzen.
Christian Hanzen jest jednym z pionierów wykorzystywania najnowszych osiągnięć techniki w systemie edukacji tzw. e-lerning. W dydaktyce, wykorzystuje wiele różnych metod i narzędzi technologicznych ważnych i skutecznych w procesie nauczania i ocenie aktywnosci studentów, lekarzy czy hodowców. Co ważne te systemy są dostępne poprzez specjalne platformy internetowe. Prof. Hanzen od wielu lat jest stałym wykładowcą i profesorem wizytującym w SGGW w Warszawie. Odbył wiele misji i seminariów na całym świecie, m.in.: w Wietnamie, Peru, Algerii, Gabonie, Kongo.
Prof. Hanzen jest autorem ponad 10 wydań monografii i książek z zakresu rozrodu zwierząt i produkcji zwierzęcej. Jest także współautorem wielu publikacji, w tym również w języku polskim, wydanych z polskimi lekarzami i nauczycielami akademickimi.
Dzięki kilkudziesięciu wykładom głoszonym dla uczestników seminariów, konferencji i kongresów w Polsce przyczynił się do wzrostu wiedzy i doświadczenia polskich lekarzy weterynarii, rolników i hodowców zwierząt użytkowych i koni.
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl