Artykuł o Tematyce Ekologicznej Problemy z „białymi certyfikatami”

1

 

Spółki energetyczne sprzedające prąd, ciepło lub gaz ziemny są zobowiązane do rozliczania oszczędności energii. Za inwestycje w oszczędzanie energii uzyskują tzw. białe certyfikaty, które na Towarowej Giełdzie Energii świadectw wyceniane są obecnie na około 2 tys. zł za 1 toe (tona oleju ekwiwalentnego).

W Urzędzie Regulacji Energetyki na rozpatrzenie czeka ponad dwa tysiące wniosków firm, które powinny dostać białe certyfikaty. Przedsiębiorstwa po białe certyfikaty czekają w URE zamiast 45 dni nawet dwa lata. Przedstawiają certyfikaty do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki lub płacą opłatę zastępczą. W ten sposób na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafiło ponad 2 miliardy złotych. Jak tłumaczą eksperci firmy Ellipsis Energy w kolejnych latach kolejne dziesiątki lub setki milionów złotych zamiast na rachunki przedsiębiorców trafią do NFOŚiGW.

Obecnie na wydanie świadectw oczekuje ok. 2,2 tys. wniosków o wartości ponad 440 tys. toe. (880 mln zł). Te pieniądze mogłyby się realnie przyczynić do poprawy płynności i budżetów wielu firm i samorządów, które zainwestowały w poprawę efektywności energetycznej, lub mogłyby stanowić część tarczy antykryzysowej.

Ustawa o efektywności energetycznej będzie nowelizowana. Ministerstwo Klimatu kończy prace nad projektem. Miejmy nadzieję, że nowa ustawa uzdrowi system wsparcia inwestycji w oszczędność energii.

Tekst i foto: Michał Pawliczuk
Źródło: Portal WysokieNapięcie.pl

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: które; białe; problemy; energii; „białymi; mogłyby; zamiast; certyfikaty; efektywności; wniosków; regulacji; świadectw; energetyki; certyfikatami”; ustawa; wartości; portal; bu;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »