Problemy rozwiązuje się dyskutując

- 11 lutego br. spotkaliśmy się w resorcie rolnictwa z przedstawicielami 19. organizacji i związków rolników – przypomniał minister Sawicki na dzisiejszej konferencji prasowej. - Na rozmowach pozostali przedstawiciele 17. z nich i wspólnie powołaliśmy 7 zespołów roboczych – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Fot. Minister Marek Sawicki podczas konferencji prasowej

Fot. Minister Marek Sawicki podczas konferencji prasowej

Minister odniósł się do głównych postulatów, jakie wówczas były wysuwane.

  1. Przyspieszenie wypłat dopłat bezpośrednich – do dziś ponad 80% z nich zostało zrealizowane i prawie 12,5 mld złotych znalazło się na kontach rolników.
  2. Sytuacja na rynku wieprzowiny – od lipca 2014 r., na każdym posiedzeniu unijnej rady ministrów ds.. rolnictwa i rybołówstwa poruszany jest ten temat i dziś Komisja Europejska przedstawiła propozycje uruchomienia dopłat do prywatnego przechowalnictwa.
  3. Płatność za przekroczenie kwot produkcji mleka – Komisja Europejska rozważa rozłożenie tych opłat na raty, na okres trzech lat. Minister będzie zabiegał o wydłużenie go na 5 lat.
  4. Odszkodowania za straty spowodowane przez dziki w czterech powiatach woj. podlaskiego, które objęte są strefą z ograniczeniami. Jeszcze przed manifestacjami Rada Ministrów przedłużyła rozporządzenie ponosząc pomoc de minimis o 6,1 mln złotych. Od 20 lutego br. poszkodowani rolnicy mogą zgłaszać wnioski.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że już za trzy tygodnie rozpocznie się nabór wniosków w nowym systemie płatności bezpośrednich.

- Średnia płatność wynosi 246 euro/ha, ale rolnik aktywny może uzyskać nawet 500 i więcej euro na hektar – przypomniał minister dodając – to nasze wspólne zadanie, aby rolnicy wiedzieli jak sięgnąć po te środki, to powinno być zadaniem działaczy organizacji i związków zawodowych rolników.-

Ustawa wprowadzająca nowy system płatności bezpośrednich oczekuje teraz na podpis Prezydenta RP.

Do pobrania:

125ml milk

Problemy rozwiazuje sie dyskutujac 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; rolnictwa; minister; konferencji; przypomniał; rolnicy; europejska; komisja; ministrów; resortu; problemy; płatność; związków; organizacji; płatności;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »