Pokazy najlepszych klaczy i ogierów ocenianych przez międzynarodowy skład sędziowski oraz emocjonujące aukcje Pride of Poland w tym roku odbywać się będą 9-13 sierpnia w Janowie Podlaskim.

 – W ubiegłym roku czempionat konia arabskiego, ze względu na 100-lecie odzyskania niepodległości był przeniesiony wyjątkowo do Warszawy. Teraz wracamy do wieloletnich tradycji, aby te dwie imprezy były ze sobą połączone, aby odbywały się tam, gdzie od dziesiątków lat były organizowane – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

– W Polsce hodowla koni, w tym arabskich, ma się dobrze. Państwo ponosi odpowiedzialność za utrzymanie zasobu koni hodowlanych w Polsce. W stadninach podległych państwu znajduje się ok. 2600 klaczy. Ich liczba jest mniej więcej stała. Wzrasta natomiast liczba ogierów, które są niezbędne w programach hodowlanych – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że mówienie dziś o tym, że w państwowych stadninach dzieją się jakieś dziwne rzeczy jest nadużyciem.

Działa powołana przez ministra Ardanowskiego Rada ds. rozwoju hodowli koni w Polsce, która jak mówił minister analizuje sytuacje i wypracowuje kierunki postępowania dla poszczególnych ras koni.

– Pracujemy nad wzmocnieniem edukacji w zawodach hodowcy i jeźdźca i wykorzystywania w tym zakresie szkół rolniczych. Szeroko rozumiany „przemysł koński” rozwija się w dobrym kierunku. Hipoterapia, rekreacja z wykorzystaniem koni, jeździectwo to te działania, które coraz częściej stają się źródłem dochodów na obszarach wiejskich – informował szef resortu rolnictwa.

Minister podkreślił, że od przedstawicieli hodowców, związków i organizacji, które zajmują się rozwojem oczekuje wskazania kierunków w jakich resort mógłby te działania wesprzeć.

Minister zapowiedział cykliczne konferencje o postępie przygotowań tegorocznych imprez w Janowie Podlaskim. Dużo większą promocję i transparentność wydarzeń.

– Sądzę, że tegoroczne Święto Konia Arabskiego zgromadzi dużą liczbę gości i wspólnie będziemy mogli cieszyć się z osiągnięć w zakresie hodowli tych pięknych zwierząt, które są przecież synonimem polskiej hodowli koni – powiedział minister Ardanowski.

 Na tegorocznej aukcji Pride of Poland Stadniny w Michałowie i Janowie wystawią 22 konie. Stadnina w Michałowie 13 koni, a stadnina w Janowie Podlaskim 9 klaczy.

Konferencja prasowa na temat Pride of Poland
Konferencja prasowa zapowiadająca Pride of Poland
Konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczną edycję Pride of Poland
Minister rolnictwa J. K. Ardanowski