16 listopada odbyło się drugie posiedzenie Rady Powiatowej w ramach rozpoczętej we wrześniu br. VII kadencji Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W spotkaniu poza Delegatami Rady Powiatowej WIR w Ostrowie Wielkopolskim, wzięli udział członkowie Zarządu WIR oraz przedstawiciele instytucji, firm i organizacji, z którymi samorząd rolniczy na co dzień współpracuje.
Spotkanie otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Ostrowie Wielkopolskim Piotr Walkowski, który przedstawił członkom Rady i zaproszonym gościom nowy Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Ostatni etap wyborów do WIR miał miejsce 3 listopada, wtedy właśnie wybrany został nowy Zarząd WIR, na którego czele stanął Prezes Mieczysław Łuczak. Funkcję wiceprezesa w dalszym ciągu pełni Zbigniew Stajkowski. W skład Zarządu wybrani zostali także Anna Majer, Jerzy Kostrzewa oraz Bartosz Banaszak. W spotkaniu uczestniczył nowo wybrany Zarząd oraz Jan Pauliński, który funkcję Członka Zarządu pełnił w ubiegłej kadencji.
Prezes WIR Mieczysław Łuczak w swoim wystąpieniu podziękował ustępującemu Prezesowi Piotrowi Walkowskiemu i wyraził uznanie dla jego prezesury. W asyście Członków Zarządu wręczył okolicznościowy grawerton i wyraził nadzieję na dalszą dobrą współpracę. Piotr Walkowski działaniami Wielkopolskiej Izby Rolniczej kierował ponad szesnaście lat (od 15 marca 2007 roku).
Pierwsze robocze posiedzenie Rady Powiatowej WIR VII kadencji było okazją do przybliżenia nowym członkom Rady zadań realizowanych przez samorząd rolniczy oraz przyjęcia planów na kolejne miesiące. Działania samorządu rolniczego realizowane są we współpracy z instytucjami działającymi w otoczeniu rolnictwa. Korzystając z obecności ich przedstawicieli podsumowano dotychczasową współpracę.
Pan Andrzej Zalewski reprezentujący Komisję ds. BHP w Rolnictwie Indywidualnym omówił działania, które Komisja realizuje we współpracy z WIR i szkołami kształcącymi w kierunkach rolniczych. Działania te realnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa pracy rolników. Przykładem jest akcja wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych, która realizowana była w każdym powiecie wielkopolski. Dużą część swoich działań Komisja kieruje do uczniów kierunków rolniczych, to także beneficjenci działań samorządu rolniczego. WIR dużą wagę przykłada do współpracy ze szkołami kształcącymi w kierunkach rolniczych. Ich uczniowie w przyszłości sami prowadzić będą gospodarstwa albo zasilą kadry firm i instytucji okołorolniczych. Ze strony samorządu rolniczego padła zapowiedź kontynuacji tej współpracy obejmującej realizację programu działań profilaktycznych w szkołach rolniczych.
Wspomniana akcja wymiany osłon realizowana była we współpracy i przy dofinansowaniu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Obecna na spotkaniu Dyrektor Wielkopolskiego Biura Regionalnego Beata Grelowska omówiła działania, które w ramach współpracy WIR realizowane są przy użyciu środków z Funduszu Prewencyjnego i Promocyjnego. Dyrektor TUW „TUW” podkreśliła, że rolnicy są dla TUW „TUW” ważnym klientem oraz zachęciła uczestników spotkania do zapoznania się z ofertą Towarzystwa skierowaną dla rolników.
Wojciech Chowaniak wiceprezes firmy DOEKO GROUP przedstawił działalność firmy oraz ideę spółdzielni energetycznych. Aby pomóc wielkopolskim rolnikom w zakładaniu społeczności energetycznych, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej podjął współpracę z jedną z czołowych firm doradczych działających w sektorze społeczności energetycznych. W najbliższych tygodniach w całej Wielkopolsce zorganizowane zostaną spotkania szkoleniowe skierowane do rolników, samorządów i innych podmiotów zainteresowanych tworzeniem społeczności energetycznych. Pan Chowaniak zaprosił do udziału w tych spotkaniach oraz poprosił o informowanie lokalnych przedsiębiorców i rolników o ich organizacji, tak by można było dotrzeć z tą informacją do jak najszerszego grona zainteresowanych.
Z działań, które podejmowane będą w najbliższych tygodniach przez Radę Powiatową WIR planowana jest organizacja Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich. Spotkanie to zaplanowane zostało na 17 grudnia i realizowane będzie wspólnie z Powiatem Ostrowskim. Obecny na spotkaniu Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Piotr Walkowski podkreślał dobrą współpracę z samorządem rolniczym, która przejawiała się w organizacji forów rolniczych, szkoleń i konferencji.
O wspólnych inicjatywach realizowanych przy wsparciu Rady Powiatowej WIR mówili także Sołtys Wtórku Ryszard Ryfa, który omówił organizowane w sierpniu tego roku dożynki oraz Dariusz Grabarczyk współorganizator, wspólnie z teściem śp. Janem Chlastą, pięciu edycji Wielkopolskiego Święta Soi. Współpracę WIR z Kołami Gospodyń Wiejskich podsumowała przewodnicząca KGW Sobótka a obecnie także Delegatka Rady Powiatowej WIR Małgorzata Grzelak.
Następnie głos zabrał Przemysław Majchrzak reprezentujący Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jego wypowiedź dotyczyła problemów związanych z dzierżawą Stawów Przygodzickich. Obecni dzierżawcy poza utrzymaniem stawów i działalnością gospodarczą, którą na nich prowadzą, wywiązują się z niezmiernie istotnych dla całej okolicy zadań związanych z gospodarką wodną (zatrzymują nadwyżki wody, które następnie uwalniają w czasie suszy). Niezwykle istotne jest, żeby ich następcy mieli odpowiednią wiedzę i doświadczenie by w prawidłowy sposób prowadzić te działa. Rada Powiatowa WIR wielokrotnie sygnalizowała ten problem odpowiednim instytucjom, zwracając uwagę na to jakie konsekwencje może mieć nieprawidłowe zarządzanie Stawami Przygodzickimi dla rolników i mieszkańców gmin Odolanów oraz Przygodzice.
Narcyz Perz Wiceprezes Wielkopolskich Związku Hodowców Trzody Chlewnej zwrócił uwagę na trudną sytuację hodowców trzody, szczególnie w strefach z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z ASF. Przedłużające się utrzymanie stref powoduje często konieczność likwidacji hodowli z uwagi na ich nieopłacalność.
Kończąc posiedzenie Przewodniczący Rady Piotr Walkowski odniósł się do niepokojących kwestii związanych z trwającymi negocjacjami umowy o wolnym handlu między Unią a Mercosurem - Wspólnego Rynku Południa (Argentyna, Paragwaj, Brazylia, Urugwaj) oraz zapowiedziami o rozpoczęciu okresu przedakcesyjnego do wstąpienia Ukrainy do UE. Zwrócił uwagę także na niskie ceny kukurydzy. Zbierane obecnie ziarno z uwagi na warunki pogodowe ma dużą wilgotność, co dodatkowo obniża jeszcze cenę i powoduje, że wielu rolników zastanawia się na opłacalnością zbioru kukurydzy z pól. Z trudną sytuacją mierzą się również producenci bydła. Spadły ceny zarówno żywca jak i mleka. Kolejnym problemem, który niepokoi hodowców jest rozprzestrzeniająca się w Holandii, Belgii oraz Niemczech tzw. choroba niebieskiego języka.
Przewodniczący przekazał również Delegatom zaproszenia na wydarzenia, które odbędą się w najbliższym czasie - m.in. Targi GARDENIA, VII Forum Rolników i Agrobiznesu Top Agrar, Targi Polgra Premiery i Jubileusz 105-lecia polonizacji izb rolniczych.
Rada Powiatowa WIR w Ostrowie Wielkopolskim dziękuje za wsparcie organizacji spotkania Panu Ryszardowi Ryfie Sołtysowi Wtórku oraz Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich we Wtórku i w Sobótce za przygotowanie posiłku z karpia królewskiego ze Stawów Przygodzickich. Karp został przekazany przez właścicieli Przygodzickich Stawów.
Opracowanie: K. Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/