Od 1 do 4 października 2017 r. w Warszawie odbywa się 34. Kongresu ubezpieczycieli rolnych (AIAG), pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem przewodnim wydarzenia są: zmiany klimatyczne, teledetekcja i big data - nowe wyzwania w sektorze ubezpieczeń rolnych.
Drugiego dnia Kongresu prezentację na temat systemu ubezpieczeń rolniczych – oczekiwań rolników i barier w rozwoju przedstawił Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Prezes KRIR omówił ubezpieczenia dotowane jako formę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego: wykorzystanie środków na dotacje do składek ubezpieczeniowych i zagrożenia związane z jakością ochrony ubezpieczeniowej w kontraktach partnerstwa publiczno-prywatnego, przedstawił poziom realizowanej ochrony ubezpieczeniowej: faktyczną wysokość dopłaty i pokrycie ubezpieczeniowe w różnych typach upraw oraz zaprezentował formy zarządzania ryzykiem w gospodarstwach rolnych w Unii Europejskiej: brak rozpoznania zasad funkcjonowania poszczególnych form oraz brak akceptacji dla progu 30% utraconego dochodu.
Gospodarzami 34. Kongresu ubezpieczycieli rolnych są: PZU, Concordia Polska TUW, Polskie Towarzystwo Reasekuracji S.A. i TUW „TUW”. W Kongresie w Warszawie bierze udział ok. 400 przedstawicieli sektora ubezpieczeń rolnych ze wszystkich kontynentów. Tematyka kongresu dotyczy bieżących i ponadczasowych problemów związanych z ubezpieczeniami upraw i zwierząt.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Rolnych AIAG (Association Internationale des Assureurs de la Production Agricole) to międzynarodowa organizacja, która zrzesza ponad 100 firm ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i brokerskich zajmujących się ubezpieczeniami rolnymi. AIAG założono w 1951 r. w Paryżu i działa w ok. 20 krajach na świecie. Należą do niego w większości firmy z Europy, ale także z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki oraz Azji. Głównym celem działalności AIAG jest wymiana doświadczeń o nowych trendach w ubezpieczeniach rolnych, legislacji, jak również technik używanych w ocenie ryzyka i likwidacji szkód. W tym celu AIAG organizuje kongresy i seminaria. Kongresy odbywają się co 2 lata, za każdym razem w innym kraju. Poprzedni, w 2015 r., odbył się w Kansas City.
- Justyna Kostecka
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl