Jednym z najważniejszych wydarzeń w pierwszym tygodniu marca we Wrocławiu były I. Międzynarodowe Targi Innowacji Energetycznych InEnerg. To trzydniowe spotkanie branżowych liderów, zorganizowane w dniach 4-6 marca 2014 r., przyciągnęło na Stadion Miejski wielu zwiedzających, zainteresowanych pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych i budownictwem energooszczędnym.
Ceremonią otwarcia rozpoczęło się we wtorek (4 marca) trzydniowe wydarzenie energetyczne, zorganizowane we Wrocławiu. Pierwszą odsłonę imprezy zainaugurowała swoim wystąpieniem Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland: „Targi Innowacji Energetycznych InEnerg mają w tym roku swoją premierę. Celem targów i towarzyszących im wydarzeń jest pokazanie, jak proste i ekologiczne może stać się generowanie, dostawa i użytkowanie energii przyszłości.”
„Mam nadzieję, że targi, które dziś po raz pierwszy wpisują się w kalendarz wrocławski, znajdą w nim stałe miejsce” – powiedział Wojciech Kaczkowski, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki, który w imieniu Prezydenta Wrocławia przywitał gości zebranych w Strefie VIP miejscowego Stadionu Miejskiego. „Energetyka jest sercem każdej gospodarki” – mówił.
Na ekspozycjach targowych swoje produkty zaprezentowało 40 wystawców – polskich oraz zagranicznych. Na stoiskach dominowały ogniwa fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Swoich przedstawicieli miała również energetyka wiatrowa. Wśród prezentowanych rozwiązań można było również dostrzec kamery termowizyjne, znajdujące zastosowanie przy ocieplaniu budynków, a także lekki rower elektryczny poruszający się z szybkością 30km/h. W ciągu trzech dni wystawę odwiedziło wiele osób, także goście zza granicy – głównie z rejonu Odry i Nysy Łużyckiej (Niemcy, Czechy).
Odbywające się w dniach 4-6 marca br. we Wrocławiu targi InEnerg obfitowały w wiele branżowych wydarzeń. Pomimo trudności, z jakimi aktualnie zmaga się polska branża OZE, konferencje cieszyły się dużym powodzeniem wśród samorządowców, inwestorów, instalatorów, architektów, a także rolników i potencjalnych prosumentów (zainteresowani energią na własne potrzeby i do sprzedaży). Podczas dwóch pierwszych dni targowych najwięcej uczestników zgromadziły spotkania dotyczące fotowoltaiki oraz inteligentnych sieci energetycznych.
Ostatni dzień targów organizatorzy w całości zarezerwowali na przedstawienie korzyści płynących z zastosowania energii odnawialnej w gospodarstwach rolnych. Powód? Urodzajne ziemie, stosunkowo krótkie zimy oraz ciepłe miesiące letnie powodują, że Dolny Śląsk jest krainą typowo rolniczą, z ogromnym potencjałem do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dostrzegają to nie tylko reprezentanci REECO Poland – organizatora targów - ale także przedstawiciele polskiej wsi. Choć miasto Wrocław nie jest obszarem agrarnym, to targi spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony środowisk rolniczych. „Dziś możemy już śmiało powiedzieć, że umieszczenie Dnia Rolnictwa w programie międzynarodowej imprezy było trafną decyzją.” – mówi Małgorzata Bartkowski z REECO Poland.
Wiele wskazuje na to, że InEnerg na dłużej zagoszczą w stolicy Dolnego Śląska. „Praca nad pierwszą edycją tych targów nie należała do łatwych” – podkreśla Małgorzata Bartkowski. „W obliczu problemów, z jakimi boryka się branża, mieliśmy do czynienia z rezygnacją wielu wystawców. Jednak nie zniechęciło nas to do tego, by stworzyć spotkanie branży, które wszystkim zaangażowanym przyniesie wymierne korzyści. Spróbowaliśmy i jesteśmy bardzo zadowoleni, w przyszłym roku planujemy kontynuację projektu pod nazwą InEnerg. Zainteresowanie OZE w Polsce jest ogromne. Osoby, które odwiedzają nasze targi coraz częściej przekonują się o tym, że czyste technologie nie muszą być drogie. Konkurencja na rynku jest coraz większa, w związku z czym spadające ceny są coraz bardziej przystępne dla przeciętnych osób. Producenci muszą poszukiwać sposobów na tańsze i wydajniejsze wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W krajach zachodnich, np. w Niemczech, nowości rynkowe nie są już tak zauważalne. W Polsce to jest branża stosunkowo nowa, więc rozwija się ona naprawdę w bardzo szybkim tempie. Aby zapewnić wystawcom, ekspertom, przedstawicielom mediów i zwiedzającym jeszcze szersze możliwości odkrywania specyfiki branży oraz poznania nowości technologicznych, już dziś serdecznie zapraszam na kolejne targi organizowane przez REECO Poland. Najbliższą ku temu okazją będzie RENEXPO Poland, które odbędzie się w dniach 23-25 września w Warszawie.”
Organizatorem InEnerg 2014 jest spółka REECO Poland, wchodząca w skład niemieckiej Grupy REECO, która już od 1997 roku organizuje targi i konferencje związane z energią i budownictwem energooszczędnym. Na polskiej scenie targowej jest obecna od 2011 r. Organizowane przez REECO Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i mimo krótkiego stażu już zyskały renomę jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych w kraju.
Więcej informacji na: www.inenerg.com
Organizator REECO Poland Sp. z o.o. jest częścią grupy REECO z główną siedzibą w Niemczech i oddziałami w Reutlingen/Niemcy, Salzbur/Austria, Budapeszt/Węgry i Arad/Rumunia. Od 1997 roku spotyka się rocznie około 50 000 fachowców z 70 krajów na targach specjalistycznych i kongresach, które organizowane są przez REECO. Wszystkie terminy targów można znaleźć na stronie www.reeco.eu.