Prawo łowieckie – niedługo drugie czytanie w Sejmie RP

Trwają aktualnie intensywne prace legislacyjne dotyczące odszkodowań za szkody łowieckie. W najbliższym czasie Sejm RP rozpatrzy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk sejmowy nr 219).

Rozwiązania prawne, przewidziane w powyższym projekcie uwzględniają najistotniejsze postulaty rolników, dotyczące zasad naprawiania szkód w uprawach i płodach rolnych, spowodowanych przez zwierzynę łowną oraz przy wykonywaniu polowania.

Zgodnie z projektem ustawy szkody szacowane będą przez wojewodów (i ich przedstawicieli), właściwych ze względu na miejsce występowania szkód. Oznacza to w praktyce, że szacowanie będzie wykonywane przez obiektywnych i niezależnych ekspertów, a nie jak dotychczas przez przedstawicieli zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich.

Planowane jest także utworzenie Funduszu Odszkodowawczego, którego dysponentem będzie minister właściwy do spraw środowiska. Przychody tegoż funduszu mają pochodzić w szczególności z rocznych składek, wnoszonych przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich. Ma to zagwarantować istnienie pewnego źródła, z którego wypłacane będą rolnikom odszkodowania.

Opracowała: Anna Czerwińska
Na podstawie: MRiRW

 

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: łowieckie; ustawy; szkody; dzierżawców; funduszu; będą; obwodów; zarządców; dotyczące; drugie; niedługo; sejmie; będzie; którego; łowieckich;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »