Powszechny Spis Rolny: Nabór na Rachmistrza spisowego

spis rolny

Urzędy gmin w całej Polsce szukają kandydatów na rachmistrzów do Powszechnego Spisu Rolnego, który będzie przeprowadzany od 1 września do 30 listopada. Nabór trwa do 8 lipca – informuje Główny Urząd Statystyczny. Powszechny Spis Rolny dostarczy mnóstwa niezbędnych informacji na temat polskiego rolnictwa i polskiej wsi.

Powszechny Spis Rolny – jakie wymogi muszą spełnić rachmistrzowie?

Kandydaci na rachmistrzów terenowych muszą być osobami pełnoletnimi, mieszkać na terenie danej gminy, mieć co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i w piśmie, nie mogą być też skazani za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Kandydaci powinni się zgłosić się do urzędu gminy. Muszą przejść szkolenie zakończone zdaniem egzaminu. Szkolenie i egzamin będą przeprowadzone przez Internet. Powszechny Spis Rolny będzie potrzebował rzeszy ludzi.

Rachmistrz, jako funkcjonariusz publiczny, będzie posługiwał się identyfikatorem rachmistrza spisowego, który otrzyma przed rozpoczęciem prac spisowych.

Jeśli okaże się, że jesienią zagrożenie epidemiologiczne będzie duże i rachmistrze nie będą mogli wyjść w teren, wtedy będą przeprowadzać wyłącznie wywiady telefoniczne.

Powszechny Spis Rolny raz na dekadę

Powszechny Spis rolny odbywa się co dziesięć lat, ostatni był w 2010 r. Jego główny cel to zebranie aktualnych informacji o rolnictwie w Polsce takich, jak: obszar gospodarstwa, użytki rolne, urządzenia i maszyny rolnicze, inwentarz. Udział gospodarstw rolnych w spisie jest obowiązkowy.

Dane uzyskiwane ze spisu są potrzebne do planowania polityki rolnej, programów na rzecz rolnictwa, trafiają też do Komisji Europejskiej. Spis odbywa się we wszystkich krajach UE.

Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych, wypełniając formularz spisowy przez internet lub dzwoniąc na infolinię spisową. Z rolnikami, którzy nie dopełnią obowiązku samospisu, skontaktują się rachmistrze telefoniczni lub – jeśli epidemia na to pozwoli – rachmistrze terenowi, aby przeprowadzić wywiad.

Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/

125ml milk

spis rolny
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: powszechny; będą; ; będzie; muszą; rachmistrze; informacji; rachmistrza; spisowego; szkolenie; nabór; rolny:; który; odbywa; rachmistrzów; przestępstwo; polsce; umyślne; g;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »