Rozmowy z przedstawicielami rolników i realizacja Wspólnej Polityki Rolnej - to były główne tematy konferencji prasowej ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, która odbyła się bezpośrednio po jego spotkaniu z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych w siedzibie resortu 28 stycznia br.
Odnosząc się do rezultatów spotkania z przedstawicielami rolników - Marek Sawicki powiedział m.in. "wracamy do koncepcji powołania Komisji Trójstronnej w obszarze rolnictwa" i dodał, że - powinni się w niej znaleźć: rolnicy, przetwórcy i członkowie rządu z zaangażowanych w te sprawy resortów.
Minister zwrócił uwagę, że najważniejszymi obecnie zadaniami są: przyspieszenie wydatkowania płatności bezpośrednich, jak najszybsze wdrożenie nowego systemu tych płatności oraz nowego PROW. To w tych unijnych mechanizmach Wspólnej Polityki Rolnej są środki finansowe dla rolników, a nie na ulicach, protestach czy blokadach - podkreślił minister Sawicki. Jednocześnie wysoko ocenił aktywność organizacji i związków rolniczych w procesie konsultacji programów i aktów prawnych przygotowywanych przez resort rolnictwa.
Minister rolnictwa przypomniał, że od 31 lipca ubiegłego roku zwracał uwagę Komisji Europejskiej, że embargo rosyjskie dotyka Polskę podwójnie, w sposób bezpośredni i pośredni. Podkreślił przy tym, że ubiegłoroczny wzrost produkcji na poziomie około 15% nie był w stanie zrekompensować strat spowodowanych spadkiem cen praktycznie na wszystkich rynkach rolnych. W tej sytuacji - jak powiedział - wzrost eksportu polskiej żywności na poziomie 5-6 % można określić mianem "cudu nad Wisłą".
Kolejnym punktem konferencji były przyjęte 27 stycznia br. przez Radę Ministrów dwa projekty ustaw: o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i projekcie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności.
Marek Sawicki mówił również o tegorocznej kampanii przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Już 15 marca br. rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie, chciałby, aby rolnicy nie tylko sięgali po 184 euro czyli jednolitą płatność obszarową plus zazielenienie, ale także o inne rodzaje płatności m.in. płatność dodatkową. Dodał, że Ośrodki Doradztwa Rolniczego, a także inne organizacje rolnicze będą szkolić rolników i pomagać im w poprawnym wypełnianiu wniosków.
Minister rolnictwa po raz kolejny zapewnił, że w drugim kwartale br. zostanie uruchomiona większość działań z nowego PROW. Przypomniał też, że w ramach WPR na lata 2014-2020 Polska ma do rozdysponowania na rolnictwo i tereny wiejskie 42,5 mld euro.
Autor: Joanna Żółkowska i MRiRW
Zdjęcia: Artur Kubat
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/