W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z dnia 26 października 2022 r. w związku z wnioskiem przyjętym podczas XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji w dniu 29 września 2022 r. w sprawie rozszerzenia aplikacji eWniosekPlus o formę mobilną, resort rolnictwa przekazał pismem z 30 listopada 2022 r. poniższe wyjaśnienia.
Głównym zadaniem aplikacji eWniosekPlus jest umożliwienie złożenia wniosku o przyznanie płatności, w tym szczególności płatności obszarowych. Podstawową funkcjonalnością służącą temu celowi jest możliwość graficznego przedstawienia powierzchni gruntów objętych wnioskiem o przyznanie wsparcia. Deklarowanie poszczególnych działek rolnych odbywa się przez ręczne wyrysowanie granic upraw na dedykowanej mapie cyfrowej. Dane graficzne przedstawiające granice poszczególnych upraw powinny być nanoszone przez użytkowników precyzyjnie i w sposób niebudzący wątpliwości, gdyż wyznaczona przez nie powierzchnia stanowi podstawę wniosku o przyznaje płatności i ma decydujący wpływ na ich wysokość.
Z uwagi na wskazaną powyżej specyfikę aplikacji eWniosekPlus, priorytetem przy rozbudowie tego narzędzia jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników, włączając w to ograniczenie ryzyka popełniania błędów przy wprowadzaniu danych graficznych. W opinii Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odpowiada za przygotowanie i obsługę aplikacji, jej mobilna wersja, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych funkcjonalności (w szczególności odpowiednie skalowania obrazu) mogłaby powodować m.in. zwiększenie poziomu błędów popełnianych przez użytkowników.
Biorąc powyższe pod uwagę, a także fakt, że od 2023 r. aplikacja eWniosekPlus musi zostać dostosowana w sposób uwzględniający nowe funkcjonalności związane z wdrażaniem Planu Strategicznego WPR, ARiMR poinformowała, że obecnie skupia się na rozwijaniu aplikacji w dotychczasowej postaci, podejmując działania, aby była ona przede wszystkim bezpieczna, funkcjonalna i intuicyjna. Aplikacja jest systematycznie rozwijana na podstawie zdobywanych doświadczeń, w szczególności w zakresie poprawy ergonomii i innych usprawnień.
Niezależnie od powyższego należy poinformować, że od 2018 r. wszyscy użytkownicy aplikacji eWniosekPlus mogą korzystać z niej na urządzeniach mobilnych (telefon, tablet), logując się za pośrednictwem dedykowanych przeglądarek internetowych, dzięki czemu zapewniony jest stały i mobilny dostęp do aplikacji.
- Małgorzata Ramatowska