W dniu 10 października 2019 roku Przewodniczący Rady Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie kętrzyńskim Kazimierz Wróblewski zwołał posiedzenie Rady, które odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Kętrzynie. W obradach uczestniczyli: Paweł Bobrowski Wójt Gminy Kętrzyn, Marek Kuźniewski – Członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Tomasz Komorowski – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kętrzynie, dr Józef Mikucki – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kętrzynie, Jerzy Bachar – Główny Specjalista Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie Sekcja Zamiejscowa w Kętrzynie oraz Zdzisław Szypulski – Kierownik Nadzoru Wodnego w Kętrzynie.
W pierwszej części spotkania Rada wysłuchała wystąpienia dr Józefa Mikuckiego, który przekazał najnowsze informacje dotyczące rozprzestrzeniania się choroby ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń). W powiecie kętrzyńskim odnotowano w sumie 48 przypadków ASF (łącznie z dzikami), z czego 22 przypadki w 2019 roku, w sumie 4 ogniska z czego 2 w roku 2018 i 2 w roku 2019. Wszyscy poszkodowani rolnicy otrzymają pełne odszkodowania. Pomimo stosowania bioasekuracji choroba rozprzestrzenia się.
Następnie zają głos Tomasz Komorowski – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kętrzynie pochlebnie wypowiadając się na temat działania aplikacji e-Wniosek Plus w 2019 roku. Podsumował, że na 636 spraw ONW, 65 spraw PRSK, 154 sprawy RE, 100% wymienionych jest przygotowana do wypłaty zaliczek. W ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich wypłacane będzie do 70% kwoty należnej rolnikowi, natomiast od tego roku wypłacane będą również zaliczki na poczet płatności ONW, PRSK, RE i zalesień do 85% kwoty należnej rolnikowi. Zaliczek nie otrzymają rolnicy u których były kontrole na miejscu. Zaliczek nie otrzymają rolnicy do działek, które w 2019 roku podlegały scaleniom, podziałom lub w stosunku do których są jakieś niejasności. Wypłata zaliczek rozpocznie się w połowie października. Do BP ARiMR w Kętrzynie wpłynęło na 10.10.2019r. 11 wniosków o pomoc na szkody w uprawach rolnych spowodowane gradem i deszczem nawalnym, 1 wniosek o wyrównanie dochodów w związku z wystąpieniem ASF oraz 113 wniosków o dopłatę do materiału siewnego kategorii elitarny i kwalifikowany. Kierownik Komorowski pochwalił Wójta Kętrzyna za oznakowanie miejscowości i budynków prywatnych, ułatwiające pracę w terenie pracownikom ARiMR. Kierownik zachęcał do korzystania z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych w obszarze nawadniania..”, ponieważ w powiecie kętrzyńskim są tylko 2 spółki wodne a zalewanych okresowo corocznie jest ok.600-700 ha oraz zachęcał do korzystania z aplikacji IRZ Plus przez posiadaczy zwierząt.
Kolejnym prelegentem był Jerzy Bachar – Główny Specjalista Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie Sekcja Zamiejscowa w Korszach. Omówił temat poddzierżawiania gruntów KOWR, bezprawnego użytkowania działek oraz wyłudzania dopłat. Przedstawił szczegółowo sytuacje, w których KOWR może wykupić grunt prywatny.
Pan Zdzisław Szypulski – Kierownik Nadzoru Wodnego w Kętrzynie, przedstawił strukturę organizacyjną Wód Polskich oraz zadania i zakres działań poszczególnych struktur. Po wypowiedzi Pana Szypulskiego członkowie Rady intensywnie apelowali o czyszczenie cieków wodnych i bardziej efektywne działanie Nadzoru Wodnego.
Wójt Gminy Kętrzyn, Paweł Bobrowski przedstawił przeprowadzone przez Urząd Gminy działania w związku z programem „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” oraz omówił sytuację gospodarowania odpadami komunalnymi. Na zakończenie Pan Marek Kuźniewski – Członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, przekazał informacje z bieżących prac Zarządu.
Oddział Terenowy Biura W-MIR
w Bartoszycach
Anna Zabłocka
Źródło Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza http://www.wmirol.org.pl