W dniu 25 stycznia 2022 roku w sali konferencyjnej Podlaskiej Izby Rolniczej w Porosłach odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Białymstoku.
W posiedzeniu wzięło udział 11 z 20 delegatów oraz zaproszeni goście: Agnieszka Maliszewska- dyrektor Podlaskiej Izby Mleka i wiceprzewodniczącą COGECA, Marek Siniło- wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej, Andrzej Pleszuk- dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP oraz Lesław Wołcz- dyrektor Departamentu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami UMWP oraz Agnieszka Zieziula- dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Białymstoku.
Spotkanie było okazją do dyskusji na temat obecnej sytuacji w rolnictwie.
W dalszej części spotkania Pani Agnieszka Maliszewska opowiedziała o działalności organizacji COGECA, która reprezentuje i wspiera interesy europejskich spółdzielni rolniczych. Odpowiedziała też na pytania nurtujące delegatów, związane z działalnością organizacji COGECA oraz Polskiej Izby Mleka. Poruszono również kwestie związane z przyszłą Wspólną Polityką Rolną.
Następnie Pan Marek Siniło przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej w formie prezentacji multimedialnej, natomiast Pan Lesław Wołcz przedstawił możliwości wystąpienia do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego z wnioskiem w zakresie odkamieniania i odkrzaczania.
Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród dla uczestniczek konkursu „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce” organizowanego przez Podlaską Izbę Rolniczą, które nie mogły wziąć udziału w gali wręczenia nagród podczas jubileuszu 25- lecia Podlaskiej Izby Rolniczej. Głos zabrała Przewodnicząca komisji konkursowej Pani Agnieszka Zieziula- dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Białymstoku, która przedstawiła wprowadzone przez Panią Emilię Andrzejewską i Oksanę Tomaszewską innowacje. Panie zostały wyróżnione przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego za wprowadzenie i promocję produktu lokalnego. Poniżej prezentuję w skrócie innowacje zgłoszone do konkursu przez rolniczki.
Pani Emilia Andrzejewska z powiatu białostockiego prowadzi uprawę miedzy innymi czarnej porzeczki. W przydomowym ogrodzie uprawia warzywa, które są przerabiane, a potem wykorzystywane w żywieniu gości. Dodatkowo od kilku lat prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „Maciejówka” oraz wynajmuje domki dla turystów w ramach turystyki wiejskiej. Drugą jej działalnością jest prowadzona w Białymstoku restauracja BARISTACJA, która jest także cukiernią, piekarnią i miejscem, w którym spełniane są tortowe marzenia.
Pani Oksana Tomaszewska z powiatu sokólskiego prowadzi produkcję rolniczą z nastawieniem na produkcję mleka krowiego, które przetwarzane jest w ramach działalności MOL na sery świeże podpuszczkowe, sery dojrzewające, sery twarogowe, maślankę i jogurty z mleka krowiego. W wyniku wprowadzenia konkretnych technologii produkcji serów podpuszczkowych otrzymuje wysokiej jakości produkt, na który ma klientów nawet spoza granic Polski.
Nagrody w konkursie wręczyli: Marek Siniło- wiceprezes PIR, Agnieszka Zieziula- dyrektor TUW oraz Andrzej Pleszuk- dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP. Paniom pogratulowano odwagi wraz z życzeniami dalszych sukcesów w prowadzeniu innowacyjnych gospodarstw.
Justyna Kaliszewicz
Biuro PIR w Porosłach