Trwa przyjmowanie wniosków o wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych finansowane z budżetu PROW 2014-2020. W tym roku można ubiegać się również o dofinansowanie na tworzenie zadrzewień śródpolnych.
Wnioski o wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych można składać do 1 sierpnia 2022 r. Dokumenty przyjmują biura powiatowe Agencji właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę ubiegającego się o dofinansowanie. Można je składać osobiście, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową, a także składać przy użyciu aplikacji eWniosekPlus. Tegoroczny nabór rozpoczął się 1 czerwca. Dotychczas złożono 30 wniosków.
O refundację kosztów poniesionych na zalesienie gruntów słabej jakości czy na utworzenie zadrzewień śródpolnych mogą wystąpić rolnicy (osoby fizyczne lub prawne, jak i grupy takich osób), którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub zadrzewienia. Beneficjentami mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.
Oba rodzaje wsparcia mają charakter jednorazowych zryczałtowanych płatności.
Płatność zalesieniowa uzależniona jest m.in. od gatunku sadzonych drzew, rodzaju gruntów, nachylenia terenu czy wyboru sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej. Wysokość stawek waha się od 8 307 zł/ha do 12 308 zł/ha.
Stawki na założenie zadrzewień śródpolnych zależą od ukształtowania terenu i wynoszą 10 892 zł/ha w przypadku korzystnych warunków oraz 13 664 zł/ha, gdy zadrzewienie ma być wykonane na powierzchni o nachyleniu terenu powyżej 12°.
Dodatkowo refundowane są koszty zabezpieczenia sadzonek przed zwierzyną. Za wykonanie ogrodzenia można otrzymać 8,82 zł/mb płotu, za zabezpieczenie drzewek osłonkami – 1488 zł/ha, a za zabezpieczenie ich trzema palikami – 1132 zł/ha.
Więcej informacji – otwórz
Zdjęcie: AdobeStock
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/