Ponadto, Copa-Cogeca wzywa do sprawiedliwego i uczciwego traktowania rolników i uważa, że ma sens wprowadzenie płatności obszarowych podobnego typu we wszystkich państwach członkowskich do roku 2020. Według propozycji Komisji, zmiany te mają być wprowadzane gwałtownie, co będzie miało bardzo niekorzystne skutki dla rolników i ich zdolności produkcyjnej. Zmiany te powinny być wprowadzane stopniowo przez cały okres, a nie poprzez skoncentrowanie w początkowej fazie, tak jak proponuje Komisja.
Pan Pesonen podkreślił pilną potrzebę zainteresowania młodych ludzi rolnictwem i wzmocnienia służących temu instrumentów w nowej WPR. Wyraził jednak wątpliwość, czy przyznanie dodatkowej płatności w pierwszym filarze WPR umożliwi osiągnięcie tego celu, jako że to działanie uzależniłoby młodych rolników od płatności bezpośrednich. Po drugie, główną przeszkodą, z jaką borykają się młodzi rolnicy, jest brak dostępu do kapitału, a zatem płatności bezpośrednie nie pomogły by im w niezbędnych inwestycjach. „Copa-Cogeca uważa, że na państwach członkowskich powinien spoczywać obowiązek zapewniania dodatkowego wsparcia dla młodych rolników, ale niekoniecznie w postaci dodatkowych płatności uzupełniających płatności bezpośrednie. Można to osiągnąć poprzez dodatkowe wsparcie w ramach drugiego filaru WPR, np. poprzez wyższe wsparcie inwestycji”.
W związku z faktem, że rozmowy na temat budżetu UE nabierają tempa, Pan Pesonen podkreślił potrzebę silniejszego budżetu WPR. Ma on kluczowe znaczenie dla zapewnienia dynamiki i konkurencyjności europejskiego sektora rolnictwa, który zatrudnia 40 milionów osób i przyczynia sie do walki z kryzysem gospodarczym w Europie. W temacie rybołówstwa, zakwestionował propozycję Komisji, by znieść wsparcie z tytułu stałego lub tymczasowego zaprzestania prowadzenia działalności. Cogeca uważa, że restrukturyzacja jakiekolwiek sektora surowców wymaga wsparcia z finansów publicznych.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl