Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o pomoc finansową dla producentów pszenicy lub kukurydzy, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 29 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów, nowelizujące dotychczasowe przepisy. Zgodę na ich wprowadzenie musi wyrazić Komisja Europejska.
O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy:
- mają nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- działają jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo;
- w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ponieśli dodatkowe koszty ze względu na brak stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy;
- w 2022 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Wchodzące w życie od 29 kwietnia przepisy zmieniają m.in. termin naboru - wnioski można składać do 31 maja 2023 r. Bez zmian pozostają miejsce i sposób przyjmowania dokumentów. Można to zrobić:
- bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego;
- za pośrednictwem platformy ePUAP;
- za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl;
- rejestrowaną przesyłką pocztową.
Do wniosku należy dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy lub kukurydzy, z tym że zmienia się termin przeprowadzenia takich transakcji. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, sprzedaż ma nastąpić w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż. Zmiany, które wejdą w życie 29 kwietnia 2023 r. wymagają zgody Komisji Europejskiej.
Dotychczas rolnicy złożyli ok. 13,5 tys. wniosków, najwięcej w województwie lubelskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim.
Więcej o tym wsparciu, zapowiadanych zmianach oraz formularz wniosku - otwórz
Zdjęce: AdobeStock
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/