W dniach 13-17 listopada 2017 roku, na zaproszenie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN), będzie przebywała w Polsce delegacja ekspertów z Generalnej Administracji ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ). Wizyta związana jest z finalizacją procedury analizy ryzyka i określeniem warunków eksportu z Polski dla trzech rodzajów mąki: pszennej, żytniej i orkiszowej. Audytem inspektorów chińskich objęte będą miejsca produkcji surowca – zboża oraz zakłady produkujące mąkę (młyny) na terenie dwóch województw: mazowieckiego i pomorskiego.
Wnioski dla ww. trzech rodzajów mąki zostały opracowane wspólnie przez jednostki administracji rządowej (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych), przy udziale Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu oraz zainteresowanych eksportem przetwórców. Zostały one złożone do strony chińskiej w czerwcu 2016 r. Koordynacją działań w zakresie opracowania wniosku, a także organizacją wizyty zajął się GIORiN.
W pierwszym dniu wizyty delegacji chińskiej w siedzibie GIORiN odbyło się spotkanie otwierające, pod przewodnictwem Pana Andrzeja Chodkowskiego - Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W spotkaniu udział wzięły wszystkie instytucje zaangażowane w powyższą procedurę oraz przedstawiciele zakładów przetwórczych (młynów), zainteresowanych eksportem. W trakcie spotkania otwierającego zostaną inspektorom AQSIQ przekazane informacje
o organizacji w Polsce systemów nadzoru fitosanitarnego i sanitarnego w uprawie i przechowywaniu zbóż oraz na temat warunków higieny i bezpieczeństwa dla konsumentów w procesie produkcji mąki. Uzyskane informacje będą przez nich następnie potwierdzane w trakcie wizyt w gospodarstwach i zakładach przetwórczych.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/