"Bardzo się cieszę, że ponad podziałami udało się osiągnąć mocne kompromisy z korzyścią dla ryb i rybaków i przegłosować zapisy, które pozwolą na pewne uelastycznienie planu wieloletniego. Szczególnie dotyczy to floty przybrzeżnej. Oznacza to wyjście na przeciw potrzebom przedstawicieli sektora jak również sugeruje, że przyszłe plany i reformy będą uwzględniały specyfikę danego akwenu przy pogłębianiu się regionalizacji", powiedział Jarosław Wałęsa.
Statystyki pokazują, że zasoby dorsza bałtyckiego stopniowo się odnawiają. Sprawozdawca twierdzi, że zezwolenie na połów na terenach przybrzeżnych w okresie letnim nie przyniesie szkód, ponieważ dorsz składa ikrę na głębokich wodach.
Impas w sprawie długoterminowych planów połowów
Posłowie zdecydowali po raz drugi przełożyć glosowanie nad raportem Pat the Cope Gallagher (ALDE, IE) w sprawie przepisów dotyczących rybołówstwa w UE. To wyraźny sygnał dla Rady, gdzie niektóre państwa członkowskie blokują postęp w negocjacjach nad wieloletnim planem zarządzania połowami. Spór dotyczy ustalania i przydziału wielkości dopuszczalnych połowów. Rada, która od lat uważa, że ma wyłączne kompetencje w tym zakresie, blokuje prace nad wieloletnimi planami zarządzania poszczególnymi gatunkami ryb.
Wniosek w sprawie dorsza bałtyckiego muszą jeszcze zatwierdzić rządy krajów członkowskich, co mogłoby nastąpić w drugim czytaniu. Niestety ze względu na spór dotyczący kompetencji pomiędzy Parlamentem a Radą wejście w życie tych przepisów może się znacznie opóźnić.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl