– Konferencja „Pokój i rolnictwo” w Berlinie to wydarzenie, które jednoczy Europejczyków wokół idei pokoju i współpracy, istotnych zwłaszcza w czasach wojny toczącej się na naszym kontynencie – podkreślił dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk, który 1-2 października 2024 r. uczestniczył w 10. jubileuszowej edycji tego wydarzenia.
W konferencji brali również udział minister wyżywienia i rolnictwa RFN Cem Özdemir oraz wysokiej rangi przedstawiciele ministerstw rolnictwa z 14 państw inicjatywy.
Symboliczny wymiar spotkania
W swoim wystąpieniu dyrektor generalny Bogusław Wijatyk podkreślił znaczenie i mocny wymiar symboliczny spotkania, wskazując na obchodzoną w tym roku 35. rocznicę upadku żelaznej kurtyny oraz 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje członkowskie, w tym Polskę.
Polska w Unii Europejskiej
Dyrektor generalny MRiRW podkreślił pozytywny bilans i wartość dodaną 20 lat obecności Polski w UE. Aby umożliwić uczciwą dyskusję na temat roli UE i korzyści z członkostwa, kluczowe jest skuteczne i ciągłe komunikowanie się władz i administracji ze społeczeństwem.
Ważne jest również włączenie interesariuszy, w tym przede wszystkim rolników i przetwórców, do dialogu na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej oraz szersze konsultowanie nowo wprowadzanych regulacji z branżą.
Przyszła Wspólna Polityka Rolna
Dyrektor generalny Wijatyk zaznaczył, że przyszłość WPR po 2027 r. musi opierać się na wsparciu zrównoważonego i odpornego rolnictwa, które łączy troskę o środowisko z innowacjami oraz cyfryzacją.
– Musimy zapewnić, aby małe i średnie gospodarstwa miały równe szanse na konkurencyjność w coraz bardziej zmieniającym się środowisku rynkowym i klimatycznym – podkreślił dyrektor Wijatyk.
– Płatności bezpośrednie powinny pozostać filarem stabilizacji dochodów rolników, a procedury aplikacyjne powinny być proste i przejrzyste. Środki z WPR powinny być sprawiedliwie podzielone pomiędzy państwa członkowskie i ukierunkowane na wsparcie małych i średnich gospodarstw – dodał.
Rozszerzenie Unii Europejskiej
Dyrektor generalny MRiRW podkreślił, że rozszerzenie UE nie powinno nastąpić ze szkodą dla unijnych producentów i przetwórców żywności.
– Należy uruchomić szeroki wachlarz działań zapobiegający obniżeniu opłacalności produkcji rolnej, depopulacji obszarów wiejskich oraz porzucaniu prowadzenia działalności rolniczej w krajach członkowskich UE – wyliczał dyrektor Wijatyk. Stwierdził też, że powinniśmy zagwarantować odpowiedni poziom finansowania działań na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich UE.
– Konieczne są środki na strukturalne przygotowanie unijnego sektora rolno-żywnościowego do integracji z państwami akcesyjnymi, poczynienie odpowiednich inwestycji dostosowujących, zmiana systemu płatności bezpośrednich z uwzględnieniem kryteriów odnoszących się do specyfiki rolnictwa europejskiego oraz stopniowa i wzajemna liberalizacja handlowa – zaznaczył dyrektor generalny MRiRW.
O wydarzeniu
Konferencja „Pokój i rolnictwo” została zorganizowana w ramach inicjatywy „Chleb Pokoju”, realizowanej przez niemieckie Stowarzyszenie „FriedensBrot e. V.” pod patronatem Ministra Wyżywienia i Rolnictwa RFN. Polska uczestniczy w tym projekcie od jego początków, tj. od 2014 r., razem z 11 innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej (Bułgarią, Chorwacją, Estonią, Litwą, Łotwą, Niemcami, Republiką Czeską, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Węgrami). Podczas tegorocznej edycji do inicjatywy przystąpiły również Ukraina i Finlandia.
Rozmowy na marginesie konferencji
Na marginesie konferencji dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk przeprowadził rozmowy z ministrami ds. rolnictwa Niemiec i Ukrainy. Przekazał także zaproszenia na Europejski Kongres Odnowy Wsi, który odbędzie się w maju przyszłego roku w Poznaniu. Idea kongresu dotyczącego odnowy wsi spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników konferencji, zwłaszcza ministra wyżywienia i rolnictwa Niemiec Cema Özdemira.
Inicjatywa „Chleb pokoju”
Inicjatywa „Chleb pokoju” polega na corocznym wysiewaniu ziarna w miejscu symbolicznym i ważnym ze względów historycznych dla każdego kraju, a następnie wypieku chleba pokoju ze zbiorów uzyskanych w poszczególnych krajach. Kraje uczestniczą w projekcie na szczeblu ministerstw rolnictwa oraz partnerów społecznych. Każdego roku jesienią odbywa się konferencja podsumowująca w jednym z krajów biorących udział w projekcie, połączona z uroczystością dzielenia chleba pokoju. Tematyka konferencji koncentruje się wokół kwestii pokoju na świecie i wkładu zrównoważonego rolnictwa na rzecz dobrobytu społeczeństw.
Partnerem społecznym projektu w Polsce jest Zespół Szkół w Suchowoli, której absolwentem był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a koordynatorem po stronie polskiej jest burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.
Kolejna edycja konferencji odbędzie się w przyszłym roku na Węgrzech.
Zdjęcia (5)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/