Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (06.02 – 10.02.2023) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Będą dopłaty do zbóż!
W dniu wczorajszym tj. 9 lutego br. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka, która dotyczyła wsparcia rolników na rynku zbóż. O tym o jakie wsparcie będą mogli ubiegać się rolnicy i jakie warunki będą musieli spełnić, aby otrzymać pomoc przeczytają Państwo tutaj
Wreszcie elastyczne terminy stosowania nawozów!
31 stycznia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury.
Nareszcie zostały wzięte pod uwagę postulaty i wielokrotne prośby Wielkopolskiej Izby Rolniczej dotyczące określenia zależności możliwości nawożenia z uwzględnieniem temperatury, a nie tylko według sztywnych terminów.
O szczegółach i warunkach stosowania nawozów przeczytacie Państwo w artykule Marty Ceglarek, który jest dostępny tutaj
Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi na półmetku - w 16 forach wzięło udział 2 850 rolników!
Jesteśmy już na półmetku naszego cyklu – do tej pory odbyło się już 16 forów rolniczych w których wzięło udział i zostało przeszkolonych 2850 rolników, działaczy samorządu rolniczego i organizacji rolniczych, czy też uczniów i studentów kierunków rolniczych. Zauważamy, że nasze spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i udowadniają, że rolnicy chcą poznawać informacje o nowym systemie ubiegania się o płatności bezpośrednie i w jak najlepszy sposób przygotować się do „wydojenia Brukselki”. Więcej w tym temacie przeczytają Państwo tutaj
Siewca Wielkopolski – wydanie lutowe!
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z najnowszym wydaniem naszego biuletynu pn. „Siewca Wielkopolski”. W najnowszym numerze znajdą Państwo podsumowanie pierwszych dwunastu spotkań pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”, które odbyły się w takich powiatach jak: nowotomyski, ostrowski, ostrzeszowski, złotowski, kaliski, kościański, gnieźnieński, jarociński, średzki, krotoszyński, poznański, śremski. Do tej pory w spotkaniach wzięło udział ponad 2100 rolników, działaczy samorządu rolniczego i organizacji rolniczych, uczniów i studentów kierunków rolniczych. Tak wysoka frekwencja świadczy o tym, jak ważne dla rolników są informacje o nowym systemie ubiegania się o płatności bezpośrednie.
Zachęcamy do przeczytania naszego Biuletynu, który jest dostępny dla Państwa tutaj
Ukraina, a polskie rolnictwo
Ceny zbóż, rzepaku i kukurydzy spadają, co z oczywistych względów pociąga za sobą spadek opłacalności produkcji rolniczej. Niekontrolowany napływ ukraińskiego ziarna spędza sen z oczu rolników, którzy po żniwach nie sprzedawali swojego ziarna, licząc na wzrost cen. Pytanie zasadnicze brzmi jednak, co się wydarzy w dłuższej perspektywie czasu a nie tylko w tym roku, w którym zawirowania rynnowe można tłumaczyć wojną.
O szczegółach mogą Państwo przeczytać tutaj
Hektar kwalifikowany po nowemu
Ukazał się projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków uznawania gruntów za kwalifikujące się hektary. Projekt stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Zostały w nim ustalone szczegółowe warunki uznawania gruntów za kwalifikujące się hektary, mając na względzie czynniki przyrodnicze oraz zabezpieczenie przed przyznawaniem płatności bezpośrednich do gruntów, które nie stanowią kwalifikujących się hektarów.
O szczegółach tego tematu przeczytają Państwo w artykule Pawła Dopierały, który jest dostępny tutaj
Szkolenia chemizacyjne z „TUW”
Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Spółka ROL WIR organizuje szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy (tzw. szkolenia chemizacyjne). Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w ramach współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą oraz widząc potrzebę przekazywania fachowej wiedzy rolnikom w zakresie zakupu i stosowania środków ochrony roślin włączyło się aktywnie wspierając organizację szkoleń. Jednocześnie TUW wspierając bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin, przekazuje uczestnikom spotkań fachowe informacje dotyczące ubezpieczeń. W miesiącu styczniu odbyły się 22 szkolenia chemizacyjne, na których przeszkolono 660 osób.
Jeżeli są Państwo zainteresowani udziałem w szkoleniach zapraszamy do kontaktu z Biurami Powiatowymi Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Dane teleadresowe dostępne na stronie www.wir.org.pl w zakładce Biura WIR.
Jak zredukować koszty odżywiania fosforem?
Drastyczny wzrost cen energii i gazu, załamanie łańcuchów dostaw spowodowane zarówno przez pandemię koronawirusa, lockdown w Chinach, jak i napiętą sytuację na wschodzie Europy, spowodowały rewolucję na rynku środków produkcji rolniczej. Koszty ich zakupu radykalnie wzrosły. Ceny nawozów, w tym fosforowych, biją rekordy. To wyzwanie dla rolników i ogrodników, którzy by utrzymać wysokie plonowanie i satysfakcjonującą rentowność produkcji, muszą zagwarantować roślinom odpowiednią ilość fosforu. O tym jak zredukować koszty odżywiania fosforem mogą Państwo przeczytać tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/