Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (05.12 – 09.12.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
WIR interweniuje u Ministra resortu rolnictwa!
W związku z sygnałami od wielkopolskich rolników oraz na wniosek Rady Powiatowej WIR w Jarocinie, Wielkopolska Izba Rolnicza w dniu wczorajszym – tj. 8 grudnia wystosowała pismo do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka z apelem o podjęcie pilnych działań modernizacyjnych aplikacji do obsługi wniosków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na Platformie Usług Elektronicznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO): Działanie 5 Wymiana pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych.
Więcej o naszej interwencji mogą Państwo przeczytać tutaj
Dodatek elektryczny
Ukazało się rozporządzenie ws. wniosku dla gospodarstw domowych ogrzewających się źródłami ogrzewania zasilanymi energią elektryczną (również pompami ciepła). O wysokości dodatku elektrycznego dowiedzą się Państwo z artykułu Michała Pawliczuka, który jest dostępny dla Państwa tutaj
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej coraz bliżej – rolniku zdobądź niezbędną wiedzę na ten temat
Prace nad wdrożeniem Krajowego Planu Strategicznego ciągle trwają. Jak poinformował Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryk Kowalczyk podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu, procedowana jest właśnie specjalna Ustawa dotycząca tego planu. Po jej uchwaleniu, możliwe będzie przygotowanie szczegółowych rozporządzeń dotyczących poszczególnych działań. Niepokoi nas powolne tempo tych prac. Planowana reforma, jest największą reformą Wspólnej Polityki Rolnej od lat osiemdziesiątych. Dodatkowo reforma ta zbiega się w czasie z zawirowaniami rynkowymi, inflacją oraz dużym wzrostem cen gazu, energii, nawozów sztucznych czy paliw. Już niedługo, rolnicy będą składali wnioski obszarowe, które powinny uwzględniać dodatkowe, płatne praktyki w postaci ekoschematów. Obowiązywać ich będzie dodatkowo wzmocniona warunkowość, która zastąpi dotychczasowe zasady wzajemnej zgodności oraz zazielenienie.
Więcej w tym temacie przeczytają Państwo tutaj
Stosowanie środków ochrony roślin w Polsce i UE
Wielkopolska Izba Rolnicza otrzymała odpowiedź na pismo w sprawie możliwości stosowania w Polsce środków ochrony roślin stosowanych w innych krajach UE. Wnioskowaliśmy o wprowadzenie takich przepisów, aby środki stosowane w innych krajach Unii Europejskiej mogły być automatycznie stosowane w Polsce oraz aby środki zakupione np. w Niemczech, a nie zarejestrowane w Polsce, mogły być stosowane w naszym kraju zgodnie z prawem.
O szczegółach wystąpienia WIR i odpowiedzi resortu rolnictwa przeczytają Państwo tutaj
Czy Europa rzeczywiście straci rolnictwo?
Od kilku dni, na łamach portali rolniczych ukazują się informacje przekazywane przez Pana Komisarza Janusza Wojciechowskiego a dotyczące spadku ilości gospodarstw rolnych w UE. Według Komisarza pomiędzy, 2010 a 2020 rokiem liczba gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się z 12 mln do 9 mln, co znaczy, że każdego dnia znika ich ponad 800, a jednocześnie średni wiek europejskiego rolnika wzrósł z 55 do 57 lat, a co trzeci spośród nich ma ponad 65 lat. Podobny proces trwa już w Polsce, przy czym nie jest on tak widoczny w statystyce ze względu na „ciche” dzierżawy zawierane pomiędzy rolnikami. Statystykę zweryfikowała ostatnio liczba złożonych wniosków o dopłaty do nawozów, których było około 430 000 ze statystycznie 1 200 000 rolników składających wnioski o dopłaty.
Szczegóły w tym temacie znajdą Państwo tutaj
Chroniony start
W jaki sposób zapewnić wschodzącym roślinom kukurydzy komfortowy start? Wybrać zaprawę fungicydową, insektycydową, skorzystać z ofert firm sprzedających preparaty biologiczne wzmacniające rośliny w początkowych etapie ich wzrostu? A może zdecydować się na rozwiązanie łączące w sobie wszystkie te produkty?
Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule, który jest dostępny dla Państwa tutaj
Zimowiska 2023
Krajowa Rada Izb Rolniczych we współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą w czasie przyszłorocznych ferii zimowych będzie organizowała siedmiodniowe zimowisko dofinansowane ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Z wypoczynku będą mogli skorzystać wyłącznie dzieci i młodzież szkolna urodzeni od 1 stycznia 2007 roku, których przynajmniej jedno z rodziców/prawnych opiekunów jest ubezpieczone w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (jednocześnie na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie) lub jedno z rodziców jest uprawnione do świadczeń z KRUS tj. pobiera rentę bądź emeryturę, w okresie jakim jest organizowane zimowisko – konieczne jest zaświadczenie z KRUS.
O szczegółach tematu zimowisk 2023 przeczytają Państwo w artykule Mirosławy Żurek, który jest dostępny dla Państwa tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/