Do 15 lipca br. rolnicy mogli składać wnioski w ramach programu wsparcia dla producentów trzody chlewnej pn. „Nadzwyczajna pomoc dostosowawczą dla producentów świń”. Przypominamy, że o takie wsparcie Wielkopolska Izba Rolnicza oraz inne Izby i organizacje rolnicze zabiegały już od dawna.
W Polsce od początku 2021 roku do 30 czerwca br. zlikwidowanych zostało blisko 40 tys. stad trzody chlewnej. Głównym powodem zamykania gospodarstw w roku ubiegłym był szalejący i rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń oraz brak jakiejkolwiek rentowności produkcji.
Według ostatnich danych aktualnie liczba stad trzody chlewnej w Polsce wynosi około 60 000. Coraz mniej jest macior pod oceną i gospodarstw, które prowadzą produkcję w cyklu zamkniętym.
Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej pozostaje bez zmian. Brak wzrostu cen w skupach doprowadza do tego, że zarówno liczba gospodarstw utrzymujących świnie jak i pogłowie drastycznie maleje. Lawinowo rosnące koszty produkcji, ASF, brak wzrostu cen w skupach to tylko niektóre z problemów z którymi muszą borykać się hodowcy trzody chlewnej. Niestety nawet dzięki korzystnym okolicznościom takim jak np. mniejsza podaż żywca wywołana niższym pogłowiem czy też wolniejszym przyrostem zwierząt w miesiącach letnich, ceny oferowane w skupach pozostają w stagnacji.
Według danych z ARiMR, w systemie zarejestrowano 18 tys. wniosków o pomoc finansową pn. „Nadzwyczajna pomoc dostosowawczą dla producentów świń”, w tym najwięcej w woj. wielkopolskim 5,76 tys., woj. kujawsko-pomorskim 3 tys. i woj. łódzkim 1,75 tys. Dane te mogą się jeszcze zmienić.
Wielkopolska Izba Rolnicza cały czas zabiega o stały mechanizm wsparcia dla producentów trzody chlewnej. Ta gałąź rolnictwa jest szczególnie ważna w naszym województwie. Poza źródłem utrzymania wielu rolników stanowi również bardzo cenny obecnie sposób pozyskania materii organicznej, która zastępuje drogie nawozy azotowe i poprawia zawartość materii organicznej w glebie, co z kolei ma znaczenie dla retencji wody. Ogłoszona w ostatnich dniach ostateczna wersja Krajowego Planu Strategicznego, który będzie realizowany od 2023 roku, jako priorytet stawia dobrostan zwierząt. Zgodnie z naszymi sugestiami, będzie to prawdopodobnie furtka dla zwiększenia systemowego wsparcia tego kierunku produkcji. Poza dopłatami do podwyższonego dobrostanu zwierząt, będą również dostępne dotacje inwestycyjne w zakresie dostosowania budynków do takiego modelu produkcji.
Opracowanie:
Andrzej Przepióra
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/