W dniu 29.12.2021 odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Związek Banków Polskich w związku z wprowadzoną przez Parlament nowelizacją ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego. Przypominamy, że Wielkopolska Izba Rolnicza interweniowała już w tej sprawie poprzez wysłanie apelu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 7 grudnia br. Pełną informację i treść apelu znajdziecie Państwo tutaj.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Związku Banków Polskich, poszczególnych banków i central bankowych, firm leasingowych oraz przedstawiciele rolników, w tym: Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Podlaskiej Izby Rolniczej, Lubelskiej Izby Rolniczej, Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Krajowego Związku Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych i Krajowej Rady Drobiarskiej.
Przedstawiciele bankowców zwrócili uwagę, że nowelizacja ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego jest tragiczną w skutkach pomyłką. Z uwagi na obowiązujące banki przepisy, dotyczące zabezpieczeń wymaganych przy kredytowaniu rolników, udzielanie kredytów po 5 stycznia, kiedy nowelizacja wejdzie w życie będzie praktycznie niemożliwe. Bardzo skomplikuje się również sytuacja, w zakresie już udzielonych kredytów i pożyczek. W przypadku wielu banków, szczególnie tych spółdzielczych, oznaczać to będzie konieczność podwyższania rezerw i straty finansowe. Ta sytuacja dotyczyć będzie również firm leasingowych, firm pożyczkowych czy instytucji rządowych zabezpieczających udzielane dotacje rolnikom. Problem dotknie około 300.000 gospodarstw rolnych, które na dzisiaj korzystają z różnego rodzaju instrumentów finansowych. Przedstawiciele środowisk rolniczych wskazywali, że z nowym rokiem wzrosną potrzeby finansowania nowej produkcji, które w tym roku będą szczególnie duże ze względu na wzrost kosztów nawozów i innych środków produkcji. Podczas spotkania poruszono również temat restrukturyzacji zadłużenia. Istnieje ustawa w tej sprawie, która obecnie jest martwa. W pierwszej kolejności należałoby uruchomienie tej ustawy a dopiero potem regulowanie spraw związanych z egzekucją.
Ze względu na wagę problemu i jego fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarstw rolnych, Prezes Piotr Walkowski zaproponował, aby uczestnicy spotkania wystąpili ze wspólnym apelem do parlamentarzystów, w tym do Marszałek Sejmu, Marszałka Senatu oraz szefów klubów i kół parlamentarnych, o podjęcie pilnych działań legislacyjnych, mających na celu skorygowanie powstałej sytuacji. Uczestnicy spotkania taki pomysł zdecydowanie poparli. Prowadzący spotkanie, Pan Krzysztof Pietraszkiewicz zapowiedział, że taki apel wspólny zostanie przygotowany i rozesłany do uczestników spotkania w celu jego konsultacji i skierowania ostatecznej wersji do adresatów. Ważne jest, aby wskazać, że zmiana przepisów leży nie tylko w interesie banków ale przede wszystkim w interesie rolników. Treść apelu przekażmy Państwu w późniejszym terminie.
Prezes Walkowski zwrócił uwagę, że sprawa jest bardzo pilna i być może szybkie działanie na poziomie Parlamentu, spowoduje zablokowanie wejścia w życie zmienionych przepisów. Wśród wypowiedzi uczestników spotkania, znalazła się następująca opinia: „Szacunek i wielkie podziękowania dla Wielkopolskiej Izby Rolniczej za refleks i podjęte już w grudniu działania”.
Opracowanie: Andrzej Przepióra Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/