Do 2 września można się starać o płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji.
Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych upłynął 1 lipca. Nabór trwał jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc. To kolejny rok, gdy wnioski były przyjmowane wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Złożono ich ponad 1,216 mln (w kampanii 2023 ok. 1,24 mln). Do 31 lipca czas na uzupełnienie niezbędnych dokumentów i informacji mieli rolnicy, którzy wystąpili o wsparcie dobrostanowe, ekologiczne lub rolno-środowiskowo-klimatyczne.
Natomiast o płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji można się starać do 2 września.
Płatność dla małych gospodarstw
Wsparcie dotyczy rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Zastępuje ono wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota pomocy wyniesie równowartość 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo. Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli starać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (czyli płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe) – pod warunkiem, że spełniają warunki ich przyznania. Aby ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, należało najpierw złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich – w podstawowym terminie do 1 lipca lub sankcyjnym do 26 lipca – a następnie, do 2 września 2024 r. złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw.
Rolnik, może otrzymać płatność dla małych gospodarstw jeżeli łączna powierzchnia:
- gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów posiadanych przez tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha oraz
- użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2024 roku, wynosi nie więcej niż 5 ha.
Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.
Wnioskując o płatność dla małych gospodarstw można ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych.
Stawka płatności wynosi równowartość w złotych kwoty 225 euro/ha powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów.
Maksymalna kwota płatności wynosi nie więcej niż równowartość w złotych kwoty 1125 euro przeliczonej z zastosowaniem kursu wymiany euro na złote, po uwzględnieniu ewentualnych kar oraz zmniejszeń.
Płatność dla małych gospodarstw przyznawana jest w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego według miejsca zamieszkania albo siedziby rolnika.
Grunty wyłączone z produkcji
Dofinansowanie jest przyznawane:
- za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym na gruntach tych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin;
- do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
Płatność w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań. Przyjęte przepisy umożliwiają złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu lub wprowadzenie zmian we wcześniej złożonych wnioskach w terminie do 2 września 2024 r. Wprowadzenie tego ekoschematu spowodowało, że zniesiony został obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych (tzw. norma GAEC 8).
Płatność do ekochematu Grunty wyłączone z produkcji jest przyznawana:
- do powierzchni gruntów ornych będących w posiadaniu rolnika, na których nie jest prowadzona produkcja rolna, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów,
- do nie więcej niż 4% powierzchni gruntów ornych posiadanych przez rolnika na podstawie tytułu prawnego w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności.
Na gruntach wyłączonych z produkcji (gruntach ugorowanych) nie prowadzi się produkcji rolnej, w tym:
- nie prowadzi się wypasu i koszenia,
- nie stosuje się nawozów i środków ochrony roślin
w terminie od dnia 1 stycznia do 31 lipca.
Zabiegi agrotechniczne w przypadku gruntów ornych ugorowanych w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji przeprowadza się w terminie do dnia 31 października roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.
Płatność w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji nie przysługuje do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027.
W 2024 roku wniosek o przyznanie płatności do gruntów wyłączonych z produkcji może złożyć rolnik, który złożył już wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2024.
Wniosek o przyznanie płatności do małych gospodarstw i płatności do gruntów wyłączonych z produkcji można złożyć w terminie do dnia 2 września 2024 r. w aplikacji eWniosekPlus, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.
Zmian wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, które wynikają ze złożenia wniosku o przyznanie płatności do małych gospodarstw i płatności do gruntów wyłączonych z produkcji, dokonuje się w terminie do dnia 2 września 2024 r.
Źródło: ARiMR
Opracowanie: Katarzyna Szudra-Borowczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/