Pierwsza transza pomocy suszowej trafi dziś do rolników

Dziś na konta polskich rolników wpłynie pierwsza transza pomocy suszowej w wysokości 200 mln złotych – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podczas konferencji prasowej w Sejmie RP. Przypomniał przy tym, że całkowita wysokość środków na pomoc suszową wynosi 450 mln złotych.

Fot. Minister Marek Sawicki odpowiada na pytania dziennikarzy

Fot. Minister Marek Sawicki odpowiada na pytania dziennikarzy

Ponadto na konta rolników trafi dziś 15 mln złotych w ramach pomocy de minimis dla producentów czarnych porzeczek. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 14 127 wniosków, w których rolnicy - plantatorzy porzeczki czarnej ubiegali się o pomoc finansową w kwocie 24,1 mln zł.

- Jednocześnie też rozpoczyna się wypłata zaliczek płatności bezpośrednich. Taką decyzje podjąłem ze względy na sytuacje ekonomiczną rolników, która spowodowana została przez susze i niskie ceny na rynkach rolnych – powiedział szef resortu rolnictwa.

W ramach płatności zaliczkowych wypłacone zostanie do końca listopada br. 1,1 mld złotych, a już dziś około 44 tysiące rolników otrzyma w sumie 162,2 mln złotych. Zaliczki będą przyznawane w wysokości 50% należnej kwoty, tj.:

  1. 226,85 zł/ha w przypadku jednolitej płatności obszarowej,
  2. 85,86 zł/ha w przypadku płatności dodatkowej,
  3. 211 zł/ha w przypadku płatności do roślin wysokobiałkowych oraz
  4. 459,52 zł/ha w przypadku owoców miękkich (truskawek i malin).

Zaliczki będą wypłacane z urzędu – nie jest potrzebny dodatkowy wniosek. Otrzymają je rolnicy, którzy nie zostali wytypowani do kontroli na miejscu, oraz wobec których nie mają zastosowania zmniejszenia płatności, wykluczenia i inne kary administracyjne.

- Trzecią, dobra wiadomością jest rozpoczęcie wypłaty płatności w ramach: ONW i rolno-środowiskowych – poinformował minister dodając, że – w ciągu trzech pierwszych dni na konta rolników wpłynie 39,4 mln złotych w ramach ONW i 13,6 mln złotych w ramach płatności rolno-środowiskowych.

Łącznie w ciągu trzech pierwszych dni wypłat do rolników zostanie przekazanych 540 mln złotych w ramach wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich oraz płatności rolno-środowiskowych i ONW.

Do pobrania:

Galeria zdjęć:

 
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Pierwsza transza pomocy suszowej trafi dzis do rolnikow 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: płatności; złotych; ramach; rolników; ; przypadku; pomocy; zł/ha; transza; rolnictwa; minister; suszowej; pierwsza; ciągu; pierwszych; rolno-środowiskowych; trzech; będą;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »