– W obliczu trwającej wojny w Ukrainie chcę zaapelować do mieszkańców polskiej wsi, do decydentów, do organizacji rolniczych o naszą wspólnotę narodową. Jest ona nam bardzo potrzebna. Daje szansę przetrwać te trudne czasy. Tylko we wspólnocie narodowej możemy przezwyciężyć wszystkie kryzysy – zaapelował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas uroczystości z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie.
Chwała bohaterom!
– Chcę tutaj, w miejscu przesiąkniętym krwią bohaterów polskiej wsi, oddać honor wszystkim tym, którzy oddali to, co mieli najważniejsze, swoje życie, za to, żebyśmy mogli żyć w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce – powiedział minister Robert Telus.
Apel o wspólnotę
Posługując się analogią do drzewa, szef resortu rolnictwa, podkreślił, że tak jak siłą każdego drzewa są korzenie, tak naszą siłą narodową są pamięć o naszych bohaterach oraz wspólnota ponad wszystkimi podziałami. Następnie zaapelował o bycie razem w obliczu trudności do wszystkich mieszkańców polskiej wsi, organizacji rolniczych i decydentów.
– Tylko we wspólnocie możemy przezwyciężyć trudności spowodowane wojną w Ukrainie – zaznaczył minister Telus.
Rola rolników w walce o wolną Polskę
Szef resortu rolnictwa zauważył, że polska wieś w odzyskaniu niepodległości Polski, tak jak w każdym innym wydarzeniu historycznym, brała czynny udział.
– Nie na darmo hasło: Żywią i bronią jest przypisane bohaterom polskiej wsi. Dziękuję rolnikom, którzy ponoszą cenę wojny z tym samym wrogiem, z którym niejednokrotnie już polska wieś i Polska zwyciężała – podkreślił minister Telus.
– Jestem przekonany, że razem damy radę przetrwać ten trudny czas. Nasi bohaterowi pokazali nam, jak to się robi. Dziękuję wszystkim bohaterom polskiej wsi i wszystkim bohaterom narodowym. Pamięć o nich musimy przenieść na kolejne pokolenia – podsumował szef resortu rolnictwa.
Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie
Organizatorami dzisiejszych uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 80. rocznicy zagłady wsi Michniów byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Nadleśnictwo Suchedniów.
Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W ramach obchodów odbyły się: msza święta, przemówienia zaproszonych gości oraz ceremonia złożenia wieńców i kwiatów pod mogiłą ofiar niemieckiej dwudniowej pacyfikacji Michniowa.
Po ceremonii odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Fermata.
Uczestnicy
Oprócz ministra Roberta Telusa wśród uczestników dzisiejszych uroczystości znaleźli się m.in.:
- przedstawiciele kierownictwa ministerstw;
- sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy Wojciech Kolarski;
- przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej Jan Krzysztof Ardanowski;
- zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
W uroczystościach wzięli udział także:
- Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec Michael Gross;
- mieszkańcy wsi Michniów;
- przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego i samorządu;
- przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń społecznych;
- przedstawiciele uniwersytetów i szkół wyższych, szkół różnego stopnia oraz studentów i harcerzy;
- parlamentarzyści z niemal wszystkich frakcji politycznych.
Szczególnie ważnymi uczestnikami byli:
- przedstawiciele delegacji reprezentujących spacyfikowane polskie wsie w czasie II wojny światowej;
- kombatanci i bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej;
- działacze opozycji antykomunistycznej i represjonowani z powodów politycznych.
Wydarzenia historyczne w Michniowie
Miejsce, w którym odbyła się dzisiejsza uroczystość, nie jest przypadkowe. Dziś obchodzimy smutną rocznicę pacyfikacji przez Niemców wsi Michniów w czasie II wojny światowej. Pamięć o pomordowanych w Michniowie, to pamięć o wszystkich ofiarach polskiej wsi.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/