Zapraszamy do zapoznania się z mapą lubuskich producentów – Nawigator Lubuski, wydanego przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Odkryjmy wspólnie lubuskie smaki i rękodzieło, powstające niedaleko Waszego miejsca zamieszkania. Mamy nadzieję, że dzięki mapie znajdziecie miejsca, oferujące produkty, które zadowolą Wasze kubki smakowe oraz oczekiwania estetyczne.
Dziś udacie się z nami w podróż po zachodniej części województwa lubuskiego – do powiatu krośnieńskiego oraz Krosna Odrzańskiego. Poznamy bliżej wytwórców, którzy wypełnili formularz zgłoszeniowy w celu pojawienia się w publikacji i wspólnie udowodnimy, że warto wspierać lubuskich producentów oraz kupować lokalnie!
Wspólnie odkryjmy powiat krośnieński
W powiecie krośnieńskim znajdziemy to, co w pełni opisuje nasze województwo – malownicze winnice, gospodarstwa ekologiczne i agroturystyczne oraz doskonały miód wprost z polskich pasiek. Odkryjemy smaki od producentów docenianych na terenie województwa, kraju, a także za granicą i mamy nadzieję, że zachęcimy Was do odwiedzenia okolic Krosna Odrzańskiego i skosztowania wytwarzanych w jego obrębie produktów.
Odznaczenie wędruje do…
W powiecie krośnieńskim znajdziecie wytwórców uhonorowanych cennymi wyróżnieniami, poświadczającymi jakość wytwarzanych produktów i podkreślającymi, że warto podchodzić do wyrabianych przez siebie produktów z miłością i pasją, ponieważ odzwierciedla się to później w smaku. Czy wiecie, że w Szklarce Radnickiej znajduje się pasieka Pszczelarza Roku 2022? Pasieka Leszko Pana Andrzeja Leszko, która została w poprzednim roku uhonorowana również za najlepszy miód akacjowy oraz w kategorii pszczelarstwo towarowe. Jego miody znajdziecie m.in. na targowiskach miejskich. Warto zaznaczyć również, że pasieka znajduje się na terenie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego nad malowniczym jeziorem Cisek. Nie tylko w Polsce, ale również szeroko doceniane za granicą jest Edukacyjne Ekologiczne Anielskie Ogrody Pani Kamili Kasperskiej oraz Firma Camy Pana Bogdana Kasperskiego. W Budachowie znajdziecie gospodarstwo,
w którym dzięki ciężkiej pracy właścicieli rośliny wyglądają ,,jak z obrazka”. Docenione zostały zarówno w Europejskim Konkurskie Ern Rural Inspiration Awards (Ria), zdobywając w 2021 roku I miejsce w kategorii ,,Popular Vote”, czy Perłą Turystyczną przyznawaną przez Lotur. Wy również macie możliwość zarazić się pasją do ogrodnictwa oraz podszkolić z pielęgnacji roślin, dzięki organizowanym szkoleniom oraz pokazom w ogrodzie gospodarstwa. Właściciele prowadzą również ekologiczną uprawę warzyw oraz uprawy w ogrodach sferycznych (w kopułach geodezyjnych).
Jakie są najlepsze wina? Oczywiście lubuskie!
To właśnie produkty winiarskie uznawane są za wizytówkę smaku województwa lubuskiego. Winnice funkcjonują na terenie całego województwa i znajdują wielu koneserów swojego smaku. W Marcinowicach funkcjonuje Winnica Marcinowice (ul. Widokowa, Marcinowice) nagrodzona m.in. Srebrnym Korkiem w Konkursie Polskie Korki, Brązowym Medalem w konkursie Polskich Win i Cydrów Enoexpo 2019 oraz nagrodą Grand Prix przyznaną podczas Winobrania w 2019 roku w Zielonej Górze. W tym cudownym miejscu po wcześniejszym umówieniu będziecie mieli możliwość odbycia degustacji z przekąskami, zostać oprowadzeni po winnicy, czy zorganizować piknik. W powiecie krośnieńskim w urokliwym miejscu pełnym ptactwa – czapli, żurawi i sąsiedztwa z lasem od 2018 roku działa również Winnica pod Wieżą (Trzebule 61). Na miejscu oprócz lubuskiego wina będziecie mieli możliwość skorzystania z oferty agroturystycznej.
Pomysł na weekend!
Weekend z producentami regionalnymi brzmi abstrakcyjnie? Nie w województwie lubuskim! W powiecie krośnieńskim będziecie mieli możliwość z skorzystania m.in.
z oferty Agroturystyki Strużki (Strużka 43, Krosno Odrzańskie), w której będziecie mieli możliwość odpocząć na łonie natury, spędzić czas ze zwierzętami, skosztować posiłki na miejscu, czy po wcześniejszym umówieniu zorganizować ognisko. Z kolei w okolicach Maszewa odwiedzając Borówki Trzebiechów (Trzebiechów 9, Maszewo) w sezonie czas rodzinny będziecie mieli możliwość spędzić czas przy wspólnym zbiorze owoców i następnie zakupieniu ich. Chcecie się wybrać nad jezioro? Zapraszamy do Kompleksu Wypoczynkowego w Dąbiu Temar s.c. (ul. Spacerowa, Dąbie) oraz Kompleksu Wypoczynkowego Kołatka Temar s.c. (Kołatka 7). Znajdziecie tam szereg atrakcji oraz domki całoroczne, w których będziecie mieli możliwość zatrzymać się na dłużej. Co dokładnie? Restauracja, wędzarnia ryb (Kołatka), kąpielisko (Dąbie), rowery wodne, kajaki, czy deski SUP (Dąbie). Oprócz tego w Dąbiu będziecie mieli możliwość skorzystania z oferty ogródków gastronomicznych.
Szukam miodu…
Tak, tak w ,,Nawigatorze Lubuskim” znajdziecie również adresy i kontakty, dzięki którym dowiecie się gdzie zakupić miód z lubuskich pasiek. Takich miejsc jest sporo, a dzięki piktogramom zamieszczonym na mapie znajdziecie również formę dostarczenia produktu, która Wam będzie najbardziej odpowiadać. Może być to wysyłka, sprzedaż na targowisku miejskim, czy w innym miejscu sprzedaży.
Bogumił Stasiak (Krosno Odrzańskie)
Pasieka Gucio (Radnica)
Pasieka rodzinna Eugeniusz Jankowiecki (Gęstowice)
Pasieka Łukasz Waryas (Stary Raduszec)
Tradycyjne Miody Pasieka Franciszka (Grabice)
Pasieka Perłowy Potok (Zawada 13)
Pasieka Marysia (Stary Raduszec 29)
Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej. Już wkrótce przedstawimy Wam kolejne powiaty z mapy lubuskich producentów – Nawigator Lubuski.
Chcecie dowiedzieć się więcej?
Zobaczcie mapę w wersji online http://www.lcpr.pl/nawigator
Wszelkie pytania dotyczące publikacji prosimy kierować do Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego mailowo marketing@lcpr.pl lub telefonicznie 501 045 857.
Informacje podane w artykule bazują na danych przesłanych przez producentów przed oddaniem publikacji do druku.
Artykuł oraz materiały graficzne:
Justyna Gray, Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/