W niedzielę 8 marca 2015 roku o godz. 13.00 w Pałacu Prezydenckim Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska wzięła udział w debacie „Aktywność kobiet siłą społeczności wiejskich”.
Dyskusja poświęcona była aktywności kobiet na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, jej znaczeniu dla społeczności lokalnych oraz barier ograniczających tę aktywność.
W debacie udział wzięły kobiety pełniące funkcje sołtysów, radnych i wójtów, przedstawicielki izb rolniczych, lokalnych grup działania, kół gospodyń wiejskich, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką aktywności kobiet i obszarów wiejskich. Z ramienia Lubuskiej Izby Rolniczej udział wzięła Wanda Seul delegatka z powiatu żarskiego.
Debata była okazją do zwrócenia uwagi Prezydentowej na problemy jakie spotykają mieszkańców polskiej wsi. Ważnym jest, aby ułatwiać i umożliwiać rozwój nowych form działalności. Przewodnicząca Rady Danuta Lebioda podkreśliła, że dużą szansą na pracę oraz aktywność kobiet z obszarów wiejskich – rolniczek może być sprzedaż bezpośrednia. W imieniu Rady Kobiet zwróciła się z prośbą o interwencję i wsparcie, by rozpoczęte prace przed 3-ma laty nad ustawą dotyczącą sprzedaży bezpośredniej zostały zakończone. Obecnie istniejące zasady bardzo ograniczają możliwości rolniczek w zakresie sprzedaży produktów wytworzonych we własnym gospodarstwie z własnych płodów rolnych.
Podczas debaty Prezydentowa podkreślała, że zmiany jakie są widoczne na polskiej wsi są zasługą aktywnych kobiet, mimo świadomości jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska życzyła Paniom satysfakcji z ich działalności, bo jest to ważne nie tylko w skali obszaru na jakim działają, ale dla całego kraju.
Spotkanie z Prezydentową poprzedziło posiedzenie Rady ds. kobiet przy KRIR. Podczas spotkania Rada omówiła stan prac nad przepisami dotyczącymi sprzedaż bezpośredniej. Zostały omówione postulaty dotyczące sprzedaży bezpośredniej, które stwarzałyby rolnikom możliwość sprzedaży produktów wytworzonych we własnym gospodarstwie w celu uzyskiwania dodatkowego dochodu bez konieczności zgłaszania i prowadzenia działalności gospodarczej. Panie zawnioskowały o skierowanie listu do Premiera oraz Prezydenta z prośbą o interwencję i podjęcie działań do przyjęcia ustawy o sprzedaży bezpośredniej. W celu zdobycia dodatkowej wiedzy oraz informacji z zakresu sprzedaży bezpośredniej Panie podjęły decyzje o udziale w szkoleniu z zakresu „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych (zboża, owoce, mięso i mleko) oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej”, które odbędzie się w Radomiu w drugiej połowie maja br.
Red.