Gospodarka
Głównym tematem, jak w latach poprzednich, będzie walka z kryzysem. Po uchwaleniu wspólnego stanowiska Rady Europejskiej w sprawie unii bankowej, będzie musiało ono teraz zostać przenegocjowane z Parlamentem Europejskim. Przeprowadzone zostaną także rozmowy na temat zmian w zarządzaniu strefą euro, istotnych dla pogrążonej w zadłużeniu Europy. Agendę wypełnią także kwestie: agencji ratingowych, reformy sektora finansowego, standardów kapitałowych banków, wynagrodzeń dla bankierów, sposobów na ulepszenie jednolitego rynku i wzmocnienia demokratycznej kontroli.
Wieloletni budżet
Parlament będzie miejscem trudnych rozmów ws. wieloletniego budżetu unijnego (MFF 2014-2020). Posłowie będą walczyć o wprowadzenie odpowiednich zapisów, gwarantujących przeznaczenie środków finansowych na infrastrukturę i inwestycje przyczyniające się do wzrostu gospodarczego. Pod dyskusje poddane zostaną także kwestie wspólnej polityki rolnej, badań, rozwoju regionalnego i programu Erasmus. Wspólna decyzja PE, KE i Rady musi zapaść przed upłynięciem roku.
Transport
Posłowie zajmą się również nowymi regulacjami dotyczącymi emisji CO2 przez nowe samochody. Kwestia praw pasażera zostanie poruszona po raz kolejny, tak szybko, jak Komisja Europejska przedstawi propozycję zmian obowiązujących przepisów. Rok 2013 będzie ważny także dla sektora kolejowego, który czeka reforma, mająca na celu poprawę konkurencyjności oraz wprowadzenie większej niezależności operatorów i właścicieli infrastruktury.
Co jeszcze?
Parlament zaproponuje poprawki oraz przegłosuje nowe zasady sprzedaży wyrobów tytoniowych, które mają być skutecznym orężem w walce z nałogiem. Jednymi z istotniejszych tematów będą ponadto: przyszłość żywności genetycznie modyfikowanej, piractwo internetowe i ochrona danych, prawa kobiet oraz polityka azylowa w Europie.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl