Ozdrowieńcu pomóż innym - oddaj osocze

Jedną z metod leczenia Covid-19 jest terapia z wykorzystaniem osocza krwi osób, które przeszły infekcję, wyzdrowiały i kwalifikują się jako dawcy osocza. Dlatego tak ważne jest, żeby wzajemnie pomagać sobie w tym trudnym dla wszystkich czasie. O oddawanie osocza zaapelował Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny, który na swoim osobistym profilu społecznościowym prosi o dar osocza dla siebie, ale też przypomina, że to dar dla każdego, kto zmaga się z koronawirusem. Zaapelował do ozdrowieńców, by "podzielili się szczęściem i oddali osocze". 

Marek Posobkiewicz stał do tej pory na pierwszej linii walki z Covid-19 - pracując w CSK MSWiA w Warszawie, a teraz jest covidowym pacjentem. Potrzebuje osocza krwi ozdrowieńca, który przeszedł koronawirusa - grupa krwi BRh-. Osoby chętne do oddania osocza dla Marka Posobkiewicza, może to zrobić w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ulicy Wołoskiej 137 w Warszawie lub ewentualnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Saskiej 63/75 w Warszawie.

Dawcą osocza krwi może być́ osoba, która: 

  • ma 18-60 lat
  • chorowała na COVID-19 (lub zakażenie przeszła bezobjawowo), została uznana za wyleczoną i dobrze się̨ czuje.
  • obecnie jest uznana za zdrową, czyli: od chwili ostatniego wymazu z nosogardzieli metodą RT PCR i uzyskania ujemnego wyniku upłynęło 14 dni; w przypadku osób, które chorowały na COVID-19 i nie miały badań kontrolnych metodą PCR minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji; miała stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 bez objawów COVID-19, a od dodatniego testu na obecność́ przeciwciał minęło co najmniej 14 dni (bez testu kontrolnego metodą PCR).
  • w przeszłości nie miała transfuzji krwi lub jej składników
  • wyrazi pisemną zgodę̨ na wykorzystanie osocza do oddawania krwi
  • wyrazi pisemną zgodę̨ na wykorzystanie osocza.


Źródło
Główny Inspektorat Weterynarii
https://www.wetgiw.gov.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: osocza; covid-19; metodą; ozdrowieńcu; pisemną; pomóż; uznana; minęło; najmniej; miała; który; główny; zaapelował; objawów; zgodę̨; które; osocze; wykorzystan;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »