shiuz__750 x 100 px_1

Ostrzeżenie dla polskich przedsiębiorców przed oszustwami handlowymi w ZEA

Agencja Rynku Rolnego otrzymała informację z Ambasady RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ostrzegającą przed praktyką wyłudzania pieniędzy od polskich przedsiębiorców. Polega ona na tym, że po nawiązaniu wstępnego kontaktu i wyrażeniu zainteresowania ofertą handlową, wysyłany jest czek opiewający na kwotę znacznie przewyższającą wartość dokonanego zamówienia. Następnie oszuści proszą o zwrot nadwyżki tłumacząc to błędnym wypisaniem czeku. Wystawiony czek nie ma jednak pokrycia a odzyskanie ew. przesłanych pieniędzy jest niemożliwe.

Ambasada sugeruje zatem daleko idącą ostrożność i unikanie akceptowania takiej formy płatności, a przede wszystkim dokładne sprawdzenie potencjalnego kontrahenta. Przede wszystkim należy dokonać sprawdzenia czy firma jest zarejestrowana zgodnie z prawem poprzez:

1) zwrócenie się do kontrahenta o dostarczenie kopii dokumentów rejestracyjnych lub do Dubai Department of Economic Development (http://www.dubaided.gov.ae), lub Dubai Chamber of Commerce and Industry (http://www.dubaichamber.ae), lub Abu Dhabi Chamber of Commerce and Industry (http://www.abudhabichamber.ae), lub izb handlowych pozostałych Emiratów, z pytaniem, czy przedsiębiorca ten zarejestrowany jest w którejś z tych instytucji, lub

2) zwrócenie się do wywiadowni handlowej lub oddziału operacji zagranicznych Państwa banku z prośbą o uzyskanie opinii o kontrahencie. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak wynegocjowanie takich warunków płatności, które w pełni zabezpieczą Państwa interesy (przedpłata, bankowa gwarancja płatności lub bezwarunkowa akredytywa dokumentowa).

Przedmiotowa informacja została zamieszczona na stronie Ambasady RP w Abu Zabi http://www.abuzabi.polemb.net/index.php?document=194

Źródło
Agencja Rynku Rolnego
http://arr.gov.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »