W ramach działań prośrodowiskowych i promowanej koncepcji zrównoważonego rozwoju rolnictwa 20 marca 2014 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się uroczyste otwarcie kampanii edukacyjno-informacyjnej nt. „Racjonalnej gospodarki nawozami”, której wielokierunkowe działania przewidziane są do realizacji w 2014 roku. Spotkaniu przewodniczyła podsekretarz stanu Krystyna Gurbiel.
Celem kampanii jest dotarcie do wszystkich rolników ze szczególnym uwzględnieniem producentów rolnych gospodarujących na obszarach szczególnie narażonych na azotany pochodzenia rolniczego tzw. OSN z informacją o potrzebie prowadzenia racjonalnej gospodarki nawozowej, która rozumiana jest jako świadome gospodarowanie składnikami pokarmowymi w obrębie pola, gospodarstwa, regionu, a także kraju, w celu efektywnego wykorzystania tych składników, dla uzyskania optymalnego poziomu produkcji rolnej, jednak przy zachowaniu walorów środowiska glebowego i wodnego.
Kampania wskazuje na potrzebę łączenia aspektów ekonomiczno-produkcyjnych i środowiskowych w zarządzaniu nawozami. Prowadzone działania mają za zadanie budowanie świadomości rolników w zakresie wpływu prowadzonej przez nich gospodarki nawozami na opłacalność produkcji rolniczej i środowisko naturalne. Przeprowadzenie kampanii informacyjnej ma przekonać rolników do potrzeby poprawy praktyk rolniczych w celu optymalizacji nawożenia i ograniczenia odpływu azotu i fosforu ze źródeł rolniczych do wód.
Podczas spotkania otwierającego kampanię omówiono główne założenia kampanii, instrumenty kampanii i rolę głównych partnerów tj. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach, Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Główni partnerzy wymienili informacje nt. dotychczasowych i planowanych działań związanych z racjonalną gospodarką nawozową oraz przedstawili zadania jakie będą realizować podczas zaplanowanej kampanii.
W celu popularyzacji zasad zrównoważonego zarządzania nawozami zostały opracowane, dedykowane tym zagadnieniom, specjalne zakładki. na stronach internetowych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach oraz Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami tam zamieszczonymi.
Do pobrania:
Ulotka informacyjna (.pdf 4,71 MB)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/