Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) na wniosek kilku Rad Powiatowych w połowie stycznia zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa z pismem, w którym poruszono bieżące problemy zgłaszane przez producentów trzody chlewnej. Samorząd rolniczy zwrócił uwagę na kwestię zasad przyznawania pomocy „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Zostały one przygotowane niestety w ten sposób, że do jej uzyskania kwalifikują się również rolnicy, którzy zajmują się tuczem kontraktowym (hotelowym). Osoby zajmujące się opieką nad zwierzętami wstawionymi przez firmy, z którymi zawarły kontrakty, mają już zagwarantowane warunki odbioru w określonych cenach, zatem nie ponoszą one ryzyka i strat w związku z wahającą się koniunkturą na rynku spowodowaną pandemią koronawirusa. Natomiast w opinii rolników, pomoc publiczna powinna być ukierunkowana tylko dla podmiotów prowadzących produkcję rolniczą na własny rachunek i ryzyko oraz dla tych, którzy faktycznie ponoszą rzeczywiste straty.
WIR zwróciła się również o zmianę przepisów, które obniżają pomoc z tytułu obniżenia dochodu na skutek wystąpienia na obszarze Polski wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) - od IV kwartału 2019 r., o wysokość wsparcia uzyskanego na operacje typu „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” oraz by „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych COVID-19” mogła przysługiwać następcy prawnemu w przypadku śmierci małżonka lub przekazania gospodarstwa. Zawnioskowaliśmy także o rozważenie przygotowania kolejnego wsparcia dla rolników poszkodowanych przez drugą falę pandemii koronawirusa, oraz ponowne wystąpienie do Komisji Europejskiej o uruchomienie programu prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny.
W odpowiedzi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymaliśmy tylko informacje nt. bieżących rozwiązań prawnych dotyczących poruszanych przez nas kwestii. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało także, że nie przewiduje możliwości przyznania wypłaty „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” następcy prawnemu beneficjenta lub nabywcy gospodarstwa lub jego części, gdyż wynika to z wyjątkowego celu działania oraz pilnego i specyficznego jego charakteru.
W odniesieniu do uruchomienia pomocy dla producentów trzody, którzy ponieśli i ponoszą dotkliwe straty spowodowane drugą falą pandemii, Ministerstwo nie udzieliło odpowiedzi.
Zobacz również:
Autor: Maria Schubert
Kontakt z autorem: wirost@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/