Odpowiedź MRiRW w sprawie ograniczenia prowadzenia dokumentacji z codziennych przeglądów drobiu

Realizując Wniosek z Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dnia 20 kwietnia 2017 r., Zarząd WIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących dokumentacji codziennych przeglądów stad drobiu. Jak tłumaczą rolnicy w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów u drobiu, czyli: zwiększonej śmiertelności zwierząt, znaczącym spadku pobierania pasz i wody oraz pojawienia się objawów nerwowych u ptaków, każdy posiadacz zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić organy Inspekcji Weterynaryjnej. Natomiast codzienne prowadzenie zapisków dla właścicieli ferm nie jest niczym nowym, za to osoby starsze posiadające kilka sztuk drobiu, mogą mieć z nią problemy, dlatego wniosek dotyczył ograniczenia sporządzenia rejestru do co najmniej 1 w miesiącu.

W odpowiedzi Ewa Lech wiceminister rolnictwa poinformowała, że w związku z dużym zagrożeniem zarażenia się drobiu wirusem ptasiej grypy właśnie w gospodarstwach przyzagrodowych, monitoring zdrowia ptaków jest w nich szczególnie istotny. Przepisy nie narzucają sposobu prowadzenia ww. dokumentacji, wystarczą nieskomplikowane zapiski w formie papierowej.

Treść pisma, które otrzymaliśmy w odpowiedzi z MRiRW

Maria Deresińska

 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: codziennych; drobiu; prowadzenia; dokumentacji; ograniczenia; drobiu; ; rolnictwa; odpowiedź; odpowiedzi; pojawienia; sprawie; wniosek; przeglądów; objawów; poinformowała; ; wiceminister; zwi;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »