Za nami kolejne Dni z Rolnictwem Ekologicznym. Imprezę tradycyjnie rozpoczęła konferencja, podczas której omawiane były aspekty przyszłości sektora rolnictwa ekologicznego i działań środowiskowych w kontekście PROW 2014-2020. Po zakończeniu konferencji uczestnicy zapoznali się z pracami badawczymi realizowanymi w Pokazowym Gospodarstwie Ekologicznym w Chwałowicach.
W ramach PDO prowadzone są doświadczenia z doborem odmian pszenicy ozimej i jarej, owsa, jęczmienia oraz żyta dla rolnictwa ekologicznego. We współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie prowadzone jest doświadczenie, które ma na celu określenie możliwości współrzędnej uprawy soczewicy z owsem siewnym i gryką zwyczajną pełniącymi rolę roślin podporowych oraz wysiew dwóch odmian soczewicy w siewie czystym i mieszaninie odmian w warunkach gospodarowania ekologicznego.
Kolejne badania, w tym w zakresie doboru odmian mieszańcowych (F1) i populacyjnych kukurydzy do uprawy na ziarno i na kiszonkę w systemie ekologicznym oraz w zakresie doboru odmian pszenżyta jarego w uprawie na ziarno i na kiszonkę w systemie ekologicznym realizowane są na zlecenie Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Radzikowie. Jeszcze inne, zlecone przez IUNG-PIB w Puławach badania mają na celu m.in. określenie metod ochrony naturalnych wrogów szkodników oraz określenie zależności występowania chorób, szkodników i chwastów od płodozmianu, agrotechniki i występowania roślin sąsiadujących w uprawach polowych. W warzywnictwie, we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa, prowadzone jest doświadczenie na temat „Zastosowanie ściółek biodegradowalnych i ekoaktywatorów nawozowych w uprawie selera korzeniowego. Na trzydziestu poletkach doświadczalnych, w kilkudziesięciu kombinacjach nawozowych, uprawiany jest seler odmiany Diamant.
W produkcji zwierzęcej w Chwałowicach prowadzony jest tucz kogutów rasy Karmazyn (50 sztuk) oraz chów bydła mięsnego. W tej chwili stado liczy 18 krów, 12 sztuk bydła powyżej 1 roku i 12 sztuk bydła urodzonego w roku bieżącym.
W drugim dniu Dni z Rolnictwem Ekologicznym uczestnicy imprezy odbyli zajęcia praktyczne w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin-PIB w Jadwisinie, gdzie przeprowadzono warsztaty na temat przydatności odmian do uprawy ekologicznej, szkodliwości chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybowych ziemniaka. Druga grupa uczestniczyła w warsztatach z zakresu rozpoznawania i zapobiegania występowaniu chorób roślin sadowniczych oraz warzywniczych. Te warsztaty zorganizowano w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Tegoroczne Dni z Rolnictwem Ekologicznym odbyły się 24 i 25 czerwca.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/