W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 17 maja 2023 r., o zmianę list gatunków zalecanych do wysiewu w ekoschemacie „Obszary z roślinami miododajnymi”, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra przekazał następującą informację:
„Celem płatności do obszarów z roślinami miododajnymi jest zachęcenie rolników do tworzenia obszarów z roślinami miododajnymi, stanowiącymi długotrwałe, różnorodne i bezpieczne żerowiska dla pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających, co przyczyni się to do ochrony różnorodności biologicznej.
Wykazy gatunków roślin uwzględnianych w ramach tej płatności były tworzone przy udziale instytutów naukowych zajmujących się kwestiami roślin dostarczających pożytku dla owadów zapylających. Głównym kryterium wyboru były cechy rośliny pozwalające zaklasyfikować ją jako roślinę miododajną. Należy przy tym zaznaczyć, że w trakcie prac nad listą kwalifikujących się gatunków zwracano uwagę, by nie było wśród tych roślin chwastów trudnych do zwalczania, a także roślin wieloletnich typowych dla obszarów, na których zaprzestano działalności rolniczej.
Szczegółowe informacje odnośnie warunków jakie mają spełniać obszary kwalifikujące się do płatności do obszarów z roślinami miododajnymi zostały zawarte w rozporządzeniu MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (1). W rozporządzeniu tym wskazano, że płatności do obszarów z roślinami miododajnymi będą przyznawane do gruntów ornych, na których rolnik utworzy taki obszar poprzez wysianie mieszanki roślin miododajnych składającej się z co najmniej dwóch gatunków roślin miododajnych.
Jednocześnie mając na uwadze cel ekoschematu określono, że mieszanka ta ma obejmować co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków nieprodukcyjnych, a gatunki o charakterze produkcyjnym nie mogą dominować w tej mieszance. Tym bardziej, że jednym z wymogów w ramach tego ekoschematu jest zakaz prowadzenia produkcji rolnej. Wykazy tych gatunków są wskazane w załączniku do ww. rozporządzenia. Ubiegając się o tę płatność należy mieć na uwadze, że grunty te nie mogą być wskazane przez rolnika jako grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, wykorzystywane na potrzeby normy GAEC 8 dotyczącej minimalnego udziału gruntów ornych w gospodarstwie przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne określonej powierzchni gruntów ornych (2).
W świetle powyższego uprzejmie informuję, że nie jest planowana zmiana polegająca na zamianie wykazów roślin miododajnych do uprawy których może zostać przyznana płatność do obszarów z roślinami miododajnymi.”
- Małgorzata Ramatowska