17-18 maja 2023 r. odbyło się spotkanie pracowników Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dotyczące oceny tożsamości i czystości odmianowej. Ocena ta jest realizowane wspólnie przez PIORiN i COBORU. Pracownicy Inspekcji pobierają próby z partii materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych do oceny tożsamości i czystości odmianowej. Natomiast pracownicy COBORU przeprowadzają ocenę na poletkach sprawdzając w trakcie wegetacji roślin, czy cechy odmian pozostały niezmienione w procesie rozmnażania.
Dwa intensywne dni wypełnione były wykładami, rozmowami oraz wizytami w laboratoriach, magazynach nasion i na poletkach doświadczalnych. Dzięki uprzejmości Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa mieli możliwość poznać wszystkie etapy postępowania z pobranymi i przekazanymi przez Inspekcję próbami materiału siewnego do momentu podjęcia decyzji o potwierdzeniu lub stwierdzeniu braku tożsamości i czystości odmianowej.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość poszerzenia wiedzy i lepszego zrozumienia specyfiki działania drugiej strony oraz omówienia metod usprawniających wykonywanie zadania. Wypracowano rozwiązania, które przyczynią się do jeszcze lepszej współpracy pomiędzy urzędami.
Corocznie do oceny tożsamości i czystości odmianowej pobierane jest około 2 400 prób. Informacja o braku tożsamości i czystości odmianowej oraz stwierdzonych wadach w ocenianych partiach materiału siewnego publikowana jest na stronie PIORiN pod adresem http://piorin.gov.pl/nasiennictwo/ocena-materialu-siewnego/.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/