Sekretarz stanu Ryszard Bartosik i podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra reprezentowali Polskę podczas 33. Sesji Konferencji Regionalnej FAO dla Europy, odbywającej się 10–13 maja br. w Łodzi. Głównymi tematami wystąpień były bezpieczeństwo żywnościowe w czasie wojny i transformacja systemów żywnościowych.
Wiceminister Krzysztof Ciecióra zaprezentował polskie stanowisko w punkcie nt. agresji rosyjskiej na Ukrainę. Odnosząc się do negatywnych skutków wojny na Ukrainie, wiceminister przypomniał, że stanowią one kolejne wyzwanie dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście wojny
– Wojna i jej skutki zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i stabilności politycznej na świecie. Ta wojna stanowi kolejne, po pandemii COVID-19, wyzwanie dla społeczności światowej w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 – powiedział wiceminister Ciecióra.
Podkreślił on także determinację Polski i innych krajów w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywnościowego na świecie oraz wsparcia uchodźców, rolników i konsumentów.
Wynikiem ministerialnej debaty było przyjęcie decyzji zawierającej propozycje działań do realizacji przez FAO, oczekiwanych przez państwa członkowskie regionu.
W trakcie dalszej debaty delegacja Rosji zakwestionowała propozycję 44 państw członkowskich w sprawie przyjęcia decyzji zawierającej listę oczekiwanych działań, które miałyby być podjęte przez FAO. Wypowiedź rosyjska podważała wpływ wojny na Ukrainie na bezpieczeństwo żywnościowe i zawierała niezgodne z prawdą zarzuty i ataki, m.in. wobec Polski. Dlatego wiceminister Bartosik zgłosił stanowczy protest wobec wypowiedzi Rosji.
Przekształcone systemy żywnościowe w Europie i Azji Środkowej
W dalszej części sesji wiceminister Ryszard Bartosik zaprezentował polskie stanowisko wobec jednego z wiodących tematów Konferencji, tj.: „Droga do przekształconych systemów żywnościowych w Europie i Azji Środkowej – regionalne działania w celu wdrożenia Ram strategicznych FAO 2022–2031”.
Wiceminister Bartosik zaprezentował uczestnikom Konferencji polskie działania zmierzające do transformacji systemów żywnościowych, dotyczące m.in. zdrowia publicznego i pomocy żywnościowej, a także priorytety uwzględnione w polskim Planie Strategicznym.
– W Polsce Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2023–2027 będzie wspierać zrównoważony rozwój rolnictwa, w tym m.in. promować zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku – mówił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.
– Będzie też sprzyjać ochronie zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba i powietrze, oraz produkcji i wykorzystaniu zrównoważonej energii. Wspierany będzie rozwój innowacyjności w rolnictwie i na obszarach wiejskich, a także upowszechniane będą rozwiązania naukowe i innowacyjne, w tym cyfrowe – dodał.
Wiceminister Bartosik zwrócił również uwagę na to, w jaki sposób Polska realizuje założenia strategiczne FAO.
– Polska jest zaangażowana w realizację ram strategicznych FAO 2022–2031, zakładających osiągnięcie bardziej efektywnych, inkluzyjnych, odpornych i zrównoważonych systemów żywnościowych poprzez walkę z ubóstwem, głodem i nierównościami – powiedział wiceminister Bartosik.
33. Sesja Konferencji Regionalnej FAO dla Europy potrwa do piątku 13 maja. Polska jest gospodarzem konferencji po raz drugi.
Zdjęcia (4)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/