Co raz częściej napływowi mieszkańcy wsi utrudniają rolnikom prowadzenie produkcji rolniczej. Nie rozumieją oni specyfiki wsi i rolniczej produkcji.
Zauważa się coraz bardziej zabudowane, jeszcze niedawno tereny rolnicze, całymi osiedlami domków. Taka polityka gmin może doprowadzić do bezpowrotnej utraty terenów rolniczych i zmienić całkowicie charakter rolniczy wielu terenów.
Wielkopolska Izba Rolnicza zwracała uwagę na ten problem wielokrotnie. W ubiegłym roku wystosowaliśmy apel do mieszkańców wsi aby nie utrudniali pracy rolnikom, zwłaszcza w okresie żniw. Apel ten spotkał się bardzo dużym pozytywnym odzewem, którego WIR się nie spodziewała. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, jak i sami rolnicy kierowali wiele postulatów i próśb o pomoc do resortu rolnictwa w rozwiązaniu problemu zabudowy terenów wiejskich.
Z uzyskanych informacji wynika, że między innymi dzięki zabiegom Wielkopolskiej Izby Rolniczej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, zdając sobie sprawę z występowania zjawiska niekontrolowanego rozlewania się zabudowy mieszkaniowej na tereny wiejskie związanego z odchodzeniem rolników od działalności rolniczej, a także napływem ludności z miast na tereny wiejskie lub podmiejskie, przygotowuje systemowe zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzennego. MRiRW także bierze udział w tych pracach, dbając o jak najszersze uwzględnienie potrzeb rolników i rolnictwa, proponując jednocześnie rozwiązania zapobiegające konfliktom przestrzennym i społecznym, wynikającym z prowadzenia produkcji rolniczej.
Obecnie Ministerstwo Rolnictwa, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, nie posiada uprawnień do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, bądź ingerencji w decyzje o warunkach zabudowy. Możliwości takie posiadają Prezydenci Miast, Burmistrzowie i Wójtowie.
Mamy nadzieję, że wkrótce zaproponowane zostaną rozwiązania, które uporządkują zabudowę terenów rolniczych, a napływająca ludność z miast osiedlając się wśród pól, łąk i budynków inwentarskich, będzie musiała zaakceptować formalnie produkcję rolniczą wokół swojego siedliska.
M. Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/