Nowe zasady określania obszarów ONW wywołują napięcia


1

W dniu 8 stycznia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie nt. wyznaczania tzw. obszarów ONW. Obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania wymagały uaktualnienia uwzględniającego nie tylko wysokość nad poziomem morza i nachylenie stoku ale też rzeczywiste warunki, glebowe, klimatyczne, fizykochemiczne, położenie geograficzne, intensywność produkcji, gęstość zaludnienia. Podsekretarz Stanu w MRiRW Ryszard Zarudzki stwierdził, że w tej aktualizacji obszarów ONW chodzi o rzeczywiste straty i rekompensaty na terenach o trudnych warunkach gospodarowania z punktu widzenia rolniczego.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele rolniczej społeczności mieli wiele zarzutów co do zasad wyznaczania tych obszarów. Przedstawiciele rolników z terenów Podlasia mówili, że nie otrzymali rekompensat za straty spowodowane przez suszę, bo zasiali kukurydze na V i VI klasie bonitacyjnej gleby – co wg. obowiązujących zasad było uprawą prowadzoną na własne ryzyko. A wg kryteriów wyznaczania obszarów ONW – tereny te nie kwalifikują się, bo na tym obszarze jest duża obsada bydła w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych co z kolei świadczy o dużej intensywności produkcji rolniczej na tym terenie. Rolnicy nie mogą się z tym pogodzić. Bo chcąc utrzymywać się rolnictwa szukali takiej produkcji, która na wspomnianym wyżej obszarze byłaby opłacalna. Jak już znaleźli odpowiedni kierunek i zainwestowali, to okazało się, że dążenie do rozwoju gospodarstw i intensywność produkcji pozbawia ich dodatkowego wsparcia z tytułu gospodarowania w trudnych warunkach.

Wg. nowych i bardziej szczegółowych kryteriów wyznaczania obszarów ONW, ogólnie w skali kraju wyniósł on więcej. Jednak niektóre województwa straciły takie jak warmińsko-mazurskie, mazowieckie czy właśnie Podlasie. Zgodnie z informacjami podanymi przez specjalistów z IUNG w Puławach w Wielkopolsce w sumie obszar ONW powiększy o ok. 17%, z czego typ nizinny II o 11,28 %.

Marta Ceglarek

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: obszarów; wyznaczania; gospodarowania; zasady; warunkach; przedstawiciele; straty; rolniczej; produkcji; ; intensywność; rzeczywiste; ; określania; trudnych; produkcji; obszarze; kryte;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »