W dniu 15 sierpnia 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie wykonawcze Komisji 2020/1191, ustanawiające środki w celu zapobiegania wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV), w którym zostały określone wymagania dla nasion oraz roślin do sadzenia gatunków: Solanum lycopersicum (pomidor) i Capsicum spp. (papryka), przemieszczanych na terytorium Unii (art. 6 i 7) oraz wprowadzanych na terytorium Unii (art. 8 i 9).
Wymagania dla roślin do sadzenia ww. gatunków (np.: rozsada, ozdobne rośliny doniczkowe), przemieszczanych na terytorium Unii, w tym w obrębie Polski:
- roślinom musi towarzyszyć paszport roślin, oraz
- rośliny muszą być uprawiane w miejscu produkcji, w którym nie występuje ToBRFV, co zostało potwierdzone na podstawie urzędowych kontroli, prowadzonych przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa (WIORiN),
- rośliny do sadzenia muszą być odizolowane/oddzielone od innych roślin żywicielskich wirusa uprawianych w danym miejscu produkcji (np. od plantacji owocujących).
Wymagania dla nasion ww. gatunków, przemieszczanych na terytorium Unii:
- nasiona muszą być zaopatrzone w paszport roślin, oraz
- ich rośliny mateczne (te, z których są pozyskiwane nasiona) muszą być uprawiane w miejscu produkcji, w którym nie występuje ToBRFV, co zostało potwierdzone na podstawie urzędowych kontroli, prowadzonych przez WIORiN,
- nasiona lub ich rośliny mateczne zostały przebadane przez WIORiN i uznane za wolne od ToBRFV,
- podmiot rejestruje i dokumentuje pochodzenie wszystkich partii nasion.
Uwaga: wymóg badania laboratoryjnego dotyczy również nasion ww. gatunków, wyprodukowanych lub sprowadzonych z innych państw członkowskich UE oraz spoza UE we wcześniejszym okresie, i które były nadal składowane (magazynowane) przed dniem 15 sierpnia 2020 r.
Wymagania dla nasion i roślin do sadzenia ww. gatunków, importowanych do Unii:
- nasionom i/lub roślinom do sadzenia musi towarzyszyć świadectwo fitosanitarne, w którym zamieszczona jest odpowiednia deklaracja dodatkowa potwierdzająca spełnienie określonych wymagań zdrowotnościowych oraz nazwa zarejestrowanego miejsca produkcji w państwie ich pochodzenia,
- nie mniej niż 20 % przesyłek ww. nasion i roślin przeznaczonych do sadzenia jest poddawanych badaniu laboratoryjnemu w punkcie wwozu do Unii.
Więcej informacji o agrofagu, w tym w szczególności o wymaganych kontrolach i badaniach, zainteresowane podmioty, mogą uzyskać w jednostkach WIORiN.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/