W dniach 25 i 26 września 2023 r. w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach odbyło się szóste seminarium z cyklu Nauka – Praktyce: wymiana wiedzy w obiektach doświadczalnych instytutów naukowych. W seminarium uczestniczyli doradcy rolniczy, nauczyciele szkół rolniczych oraz osoby zainteresowane tematyką.
Celem seminarium było zapoznanie uczestników z działalnością Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach szczególnie z badaniami dotyczącymi nowoczesnych technik uprawy roli i najnowszych badaniami dotyczącymi systemów produkcji, gospodarki zbożowej w Polsce, uprawy ekologicznej, roli i znaczenia roślin bobowatych, wykorzystania pomiarów spektralnych w doświadczeniach i produkcji rolniczej.
Pierwszego dnia seminarium uczestników powitał Zastępca Dyrektora Instytutu prof. dr hab. Mariusz Matyka, a następnie przedstawił ogólne informacje o strukturze, dorobku naukowym i pracach Instytutu na rzecz rolnictwa.
W pierwszym dniu seminarium została przedstawiona następująca problematyka badawcza i wdrożeniowa:
- Nowoczesne techniki uprawy roli
- Gospodarka zbożowa w Polsce
- Rola i znaczenie roślin bobowatych grubonasiennych w zmianowaniu i bilansie pasz białkowych w Polsce
- Wykorzystanie pomiarów spektralnych w doświadczeniach i produkcji rolniczej
W drugim dniu seminarium uczestnicy odwiedzili dwa gospodarstwa rolniczego zakładu doświadczalnego; RZD „Kępa” w Puławach oraz RZD „Kępa” – Gospodarstwo Osiny i zapoznali się z ich działalnością. W rolniczym zakładzie doświadczalnym RZD ”Kępa” - Puławy przedstawiono pokaz pomiarów spektralnych natomiast w RZD „Kępa” – Gospodarstwo Osiny zapoznano się ze skutkami produkcyjnymi i środowiskowymi badanych w gospodarstwie systemów produkcji rolniczej, przedstawiono efekty ekologicznego doświadczalnictwa odmianowego oraz efekty wykorzystania poplonów w produkcji roślinnej. Na przykładzie doświadczeń uprawowych przedstawiono produkcyjność kukurydzy i sorga w uprawie ekologicznej.
Seminarium zostało zrealizowane w ramach operacji własnej wpisanej do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.