W dniach 27 i 28 lutego 2024 r. w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie odbyło się siódme seminarium z cyklu Nauka–Praktyce: wymiana wiedzy w obiektach doświadczalnych instytutów naukowych. W seminarium uczestniczyli doradcy rolniczy, nauczyciele szkół rolniczych oraz osoby zainteresowane tematyką.
Celem seminarium było zapoznanie uczestników z działalnością Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie szczególnie z problematyką rolnictwa polskiego na tle gospodarki narodowej, zarządzaniem ryzykiem w rolnictwie, poszczególnymi rynkami produktów rolnych, organizacją i funkcjonowaniem systemu FADN.
Pierwszego dnia seminarium uczestników powitała Zastępca Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Anna Dudkiewicz a następnie Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Prof. Marek Wigier, który następnie przedstawił ogólne informacje o strukturze, dorobku naukowym i pracach Instytutu na rzecz rolnictwa.
W pierwszym dniu seminarium została przedstawiona następująca problematyka badawcza:
- Rolnictwo polskie na tle gospodarki narodowej
- Rynek buraków cukrowych
- System ubezpieczeń rolnych
- System zbierania danych o produktach rolniczych AGROKOSZTY
- Przemysł spożywczy i handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi
W pierwszym dniu seminarium uczestnicy mieli również możliwość odwiedzenia poszczególnych zakładów badawczych Instytutu m. in. Zakład Ekonomii i Polityki Rolnej oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Zakład Rachunkowości Gospodarstw Rolnych.
W drugim dniu seminarium uczestnicy mogli zapoznać się z takimi tematami badawczymi jak
- rynek zbóż,
- rynek rzepaku,
- współpraca z zagranicą,
- zmiany obecnego systemu FADN w system FSDN,
- rynek ziemi
Seminarium zostało zrealizowane w ramach operacji własnej wpisanej do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/